Image and video hosting by TinyPic

Kolejny głos w sprawie Egiptu: Tam nie chodzi o piłkę! To jest rewolucja...

2 lutego 2012 - 18:32


Podczas gdy większość prezentowanych w mediach opinii na temat masakry z Egiptu, niesie przekaz wskazujący na piłkarskich fanów jako głównych winowajców całego zajścia, my przedstawiamy zdanie zgoła inne od ogółu. - To wszystko wydarzyło się na stadionie, ale to nie jest sprawka kibiców, czy – jak to się w Polsce ładnie mówi – chuliganów. To jest sprawa czysto polityczna, a nie sportowa. Futbol nie ma z tym nic wspólnego – przekonuje nas Adel Fared, Egipcjanin mieszkający w Polsce.

Adwokat, prowadzący pod Warszawą kancelarię prawa arabskiego, który w swoim ojczystym kraju zostawił matkę, brata, siostrę i resztę rodziny. Już raz piekielnie się o nich martwił, kiedy wybuchły zamieszki i obalano reżim. Stracił z nimi kontakt, ale w końcu wszystko wróciło do normy. Wczoraj znowu serce zabiło mu mocniej, choć sprawę ocenia na chłodno i nie ma wątpliwości, że jest ona wynikiem inspiracji politycznych.

- Problem jest tam teraz bardzo złożony. Porobiło się bardzo dużo różnych partii i sił politycznych, które starają się zdobywać nowe przestrzenie. Rynek sportowy to jest niesamowity biznes, a tam rządzą jeszcze ludzie ze starego układu politycznego. Ludzie Mubaraka. I to nie jest tylko mój pogląd. O tym wiedzą wszyscy Egipcjanie – wyjaśnia i broni kibiców, którzy według niego nie są prawdziwymi inicjatorami zamieszek.

- Oni są tam tacy sami jak w Polsce. Wariaci na punkcie piłki, ale nie posunęli by się do czegoś takiego. Przecież tam zginęło mnóstwo osób. Wykorzystano ten ich fanatyzm i przywiązanie. To jest bardzo dochodowy rynek, ale ludzie, którzy w nim pracują mają nadal kontakty w FIFA i w federacji afrykańskiej, przez co nie można ich tak łatwo odsunąć. Nadal rządzi system Mubaraka. To jest wielki interes, wielki biznes.Im chodzi o zrobienie afery, a lud na tym cierpi – opowiada Fared i poleca obejrzeć filmik, na którym widać jak rozpętała się zadyma. - Nic się nie działo i nagle… Zobaczcie sobie sami, kiedy i kto ten zamach startował – mówi.



- Podobna sytuacja jest też w innych branżach. W turystyce czy ekonomii. Niestety, ale i tam mogą dziać się podobne rzeczy. To jest polityka. Nowi będą chcieli wchodzić na rynek, a tamci za wszelką cenę będą trzymać się swoich pozycji. I tak to może, niestety, wyglądać. Teraz trafiło na piłkę, bo ona jest bardzo popularna i przynosi ogromne pieniądze – stwierdza.

Jakby na potwierdzenie jego słów, premier Egiptu odwołał dzisiaj cały zarząd krajowej federacji piłkarskiej. Teraz wszystkich członków przesłuchać ma prokurator. Niepokojące są jednak przewidywania o kolejnych tego typu zdarzeniach. Zginęły przecież 74 osoby, a około tysiąc zostało rannych.

- Nie mówię, że coś niedobrego zacznie się jutro. Wszystko ma swój czas. Ale to był kolejny krok w tej rewolucji. I absolutnie to nie był przypadek. To jest rewolucja. We Francji trwała dwanaście lat. Potrzeba czasu, bo chodzi o parlament, o prawo, o regulacje międzynarodowe. Nie chodzi tylko o piłkę – kończy Adel Fared.

TOMASZ KWAŚNIAK







CHCESZ ZMIENIĆ BUKMACHERA? Teraz COMEON! Kliknij tutaj...




Tagi: ,

Komentarze

  • ~agk (04.02.2012 14:20:36)
    Jak zwykle winni są wszyscy, z wyjątkiem kiboli. To tak jakby powiedzieć, że w obozach koncentracyjnych SS-mani nie byli niczemu winni, tylko zostali sprowokowani.

  • ~bezzmian (03.02.2012 09:42:54)
    Zawsze i wszędzie ciemny lud jest używany w formie mięsa armatniego w rozgrywkach o władzę. Cwaniacy nie leją się między sobą, bo mają do tego ciemnotę. Ciemnocie wmawia się patriotyzm, czyli zdolność biedoty do umierania za majątki bogatych.

  • ~KKS (03.02.2012 09:38:44)
    Przecież podobnie było u nas na pamiętnym finale PP między Lechem a Legią. Kilku prowodyrów, których nikt nie znał i się posypało! Wiadomo komu zależało na rozpierdówie! Rząd potrzebował takiego wydarzenia, żeby mieć pretekst do wyniszczenia środowiska kibicowskiego! Służby działają drodzy Państwo!

  • ~psychol do @wiem (03.02.2012 08:45:24)
    Wybory niekoniecznie muszą być fałszowane, żeby wynik był z grubsza taki jak tego oczekują "elity pookrągłostołowe". Wystarczy odpowiednia atmosfera wytwarzana przez media. Z badań przeprowadzonych na grupie POlaków biorących udział w ostatnich wyborach wynika, że ok. 90 % swoją wiedze czerpie jedynie z TV. Nic oprócz tego nie czyta, nie mówie nawet o książkach, czasopisamch, ale nawet internetu, a i ogląda - jak nalezy się domyślać - to co najbardziej dostępne, TVP, Polsat, TVN, ewentualnie TV Trwam. Telewizja ma to do siebie, że nie zapewnia rzetelnej informacji - telewizja wytwarza pewną atmosferę, klimat wokół określonych osób, partii, zjawisk itd. Na podstawie tej "atmosfery" duża część osób potem głosuje. Nieco upraszczam, ale tak to mniej wiecej wygląda.

  • kspfan (03.02.2012 08:33:36)
    Pierwsze zdanie dyskredytuje artykuł, bo właśnie większość opinii w mediach mówi o prowokacji politycznej i podkreśla że kibice z Kairu czynnie obalali Mubaraka.

  • ~neutralny (03.02.2012 08:15:55)
    jak nikt nie wie o co chodzi to zapewne chodzi o .. ropę. jUeSej nie da nikomu spokoju dopóki nie wydrenuje wszystkich surowców i pod pretekstem obalania dyktatury, komunizmu itp. bedzie realizować pejsbukowe rewolucje. Tam gdzie nie ma ropy (somalia) to ludzie moga zdychac z głodu, nikomu nie przyjdzie do głowy jakas rewolucja. Kiedys biały wpadał do afryki i robił co chciał bez żadnych tłumaczeń, teraz to się nazywa walka o wolność...

  • ~cytat z rp.pl najlepiej odda klimat tej masakry: (03.02.2012 04:57:02)
    Po zakończeniu meczu drużyn Al-Masry Port Said z Al-Ahly Kair miejscowi kibice wybiegli na murawę i rzucili się na fanów przybyłych ze stolicy. Byli uzbrojeni w noże, pałki, race i kamienie. Wśród zaatakowanych wybuchła panika, ludzie tratując się nawzajem, zaczęli uciekać w stronę wąskich wyjść. Właśnie tam rozegrała się tragedia. Większość spośród ponad 70 ofiar śmiertelnych to kibice zaduszeni w piętrzącym się w wyjściach tłumie. Reszta zmarła w wyniku ran kłutych lub tłuczonych. – To, co jest najbardziej szokujące, to postawa policji. Funkcjonariusze stali i bezczynnie przyglądali się rzezi – mówi „Rz" dziennikarz Chaled Omar z kairskiego dziennika „Al-Masry al-Jaum".

  • ~ghostrider (03.02.2012 01:47:36)
    Panowie. Czy ktoś wierzy w fejsbukowe rewolucje?

  • ~Jasnowidz (03.02.2012 00:33:17)
    Widze rewolucje. Usa zaatakuje Iran za hamburgierami pójdzie Izrael, Turcja się wkurwi że Izrael kozaczy i zacznie szukac sojuszników pierwszym będzie Egipt który z narodem wybranym nigdy sie nie lubił przybije sojusz. Rosja wkurwi sie że hamburgiery kozaczą i przybije sztame z Chinami. Nato pójdzie sie jebać a amerykańce popłyną w pizdu.

  • ~. (02.02.2012 22:54:11)
    Jebać, jebać PZPN !!!

  • ~biedne araby..... (02.02.2012 21:21:38)
    usraelskie bojowki namowily arabkow na demokracje,ktora wyjdzie im szybko bokiem.usrael polozy lapska na ropie,zytki na banku-jednym z nielicznych juz ktory nie chcial :opieki:sorosow i innych rotschildow-i wszyscy beda zadowoleni.zapanuje ogolna milosc,szczescie i obrobyt

  • ~dude (02.02.2012 21:21:01)
    niech mnie ktos oświeci, bo ni w ząb nie rozumiem co wyjaśnia w/w filmik poza ty ze kibice zeszli z trybun i zaczeli sie układać?

  • ~Leszek (02.02.2012 21:05:31)
    Zgadzam się z Kwaśnym. Nie ma co narzekać na Latę. Kibice narzekają: PZPN, to komuna, ale. Ta komuna to tylko fifa i uefa. Jak od czterdziestu lat żaden rząd w Polsce nie jest w stanie rządzić polską piłą nożną, to coś jest tu nie tak. Jakiś rząd chce obalić ,,leśnych dziadów,,, ale ni chuja, federacja pilkarska czuwa.Robią pilkarskie zawody, tam gdzie chcą (tzn, kto im więcej da). Nawet zlikwidowali Puchar Mistrzów Krajowych, i to mnie właśnie najwięcej wkurwia. Szara masa jest ogólnie zadowolona.

  • ~acrdsxv (02.02.2012 21:03:03)
    Nie ma takiego czegoś jak reżim,to powinno się nazywać ostatni bastion na którym nie została położona żydowska łapa ze swym zajebistym kapitalizmem i lichwą.Można liczyć na palcach jednej ręki ostatnie wolne państwa to: Iran i chyba Chiny.Reszta to kolonie żydowskich bankierów którzy oprócz banków regulują również tzw. kapitalizm.

  • Grand (02.02.2012 20:58:53)
    Do @wiem-nie interesujesz sie za bardzo polityka i przemianami w Polsce,co nie?

  • ~jam ci on (02.02.2012 20:43:36)
    do @wiem - a wiesz oc Stalin powiedział o liczeniu głosów?

  • Prynsztarn (02.02.2012 20:41:43)
    @wiem jesteś durniem. Nie wiesz że w obradach okrągłego stołu uczestniczył Lech "Irasiad" Kaczyński? Prawicowy to synonim debila.

  • ~Januar (02.02.2012 20:29:00)
    no właśnie żadna, pokojowa można powiedzieć, mogło być duuużo gorzej, jak w Egipcie było, jest i będzie

  • ~@wiem (02.02.2012 20:00:57)
    Ale ty głupi jesteś jeśli naprawdę wierzysz w to co piszesz. Jeśli jest prawdą to co piszesz to albo a) ugadali się z 40 milionami polaków albo b) wybory są fałszowane.

  • ako (02.02.2012 19:59:21)
    dobrze przeczytać trochę wiarygodnych informacji

  • ~wiem (02.02.2012 19:53:01)
    ~Januar jaka rewolucja? Kiszczak dogadał się z "pontonem" przy okrągłym stole, podzielił władzą uwłaszczając przy okazji komuchów. Zrobili grubą kreskę: ok byłeś skurwysynem, złodziejem, mordercą ale my ci nic nie zrobimy. Byle konserwatywna prawica (żadne Kaczyńskie czy Niesiołowskie) nigdy w Polsce nie dojdzie do władzy. Rządzimy raz my raz wy. Krzywdy sobie nie robimy. I tak to trwa, taka rewolucja.

  • ~Do TOMASZ KWAŚNIAK (02.02.2012 19:50:58)
    W DUPIEŚ BYŁ GÓWNO WIESZ pismaku jebany

  • ~Józef Wojciechowski (02.02.2012 19:30:18)
    ostatni raz bralem udzial w rewolucji w 1979.

  • ~olo (02.02.2012 19:28:05)
    Fajnie, że poruszacie ten temat w nieco inny sposób niż wszystkie polskie media. Same suche informacje można znaleźć, a tu coś więcej i ciekawiej. Brawo weszło, odkupujcie swoje winy :D

  • awast (02.02.2012 19:27:23)
    O dziwo w wieczornych Faktach też raczej sugerowano aspek polityczny tych zamieszek. Czekałem na jakieś porównania z Bydgoszcza a tu nic

  • ~DO ADMINA (02.02.2012 19:24:01)
    hah, jaka większość mediów zwala na kibiców ? czemu tak piepszycie ? gdziekolwiek oglądne materiały wszędzie jest aspekt polityczny...

  • ~Blond włosy Anioł (02.02.2012 19:23:15)
    Pod poprzednim artykułem zostawiłem taki komentarz: Jeżeli ktoś pisze że to miało cokolwiek wspólnego z piłką, to dla mnie jest śmieszny to się po prostu musiało stać. Wszyscy byliście zachwyceni jak pólnocna afryka miała tę swoją wiosnę ludów jak się napierdalali po ulicach. 20% z nich walczyło o wolność a inni się przyłaczyli bo to anarchiści i lubią się ponapierdalać. Ameryka pomogła dostali swoją demokracje, ameryka wzięla troche ropy i spierdoliła do siebie, a oni zostali z swoją wolnoscią z agresją której nikt im nie pomógł rozładować. Nikt ich nie nauczył jak zyje sie w demokracji nie dali im psychologów tylko dali im bron. Prawda jest że te 70 osób to nie jest specjalnie więcej niż ginie w tych krajach w dniu powszednim, dlaczego? Po prostu oni lubią się ponapierdalać." Ale oczywiście wielbiciele gazety wyborczej wiedzieli lepiej. pozdro

  • ~Ciekawy (02.02.2012 19:22:09)
    Ciekawe kiedy w Polsce Obala Rezim???

  • Arkowiec:) (02.02.2012 19:18:55)
    @Januar Jaka rewolucja?

  • ~bardziej mnie ruszylo (02.02.2012 19:13:16)
    utoniecie tego statku dzis niz ta rzeznia dzikusow.powiem wiecej malo!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • ~kret (02.02.2012 19:07:48)
    BYDŁO... i tyle w tym temacie

  • ~Januar (02.02.2012 19:02:21)
    ja powiem tak, zaraz pewnie naskoczy na mnie pełno osób, bo u nas też były ofiary, złodziejstwo itd, ale nasza rewolucja udała się w miarę spokojnie, w Egipcie i innych krajach arabskich przewiduję cięższą i dłuższą przeprawę. i to był nasz sukces

  • ~qiqo (02.02.2012 19:00:05)
    Kiedyś w Rzymie koń był senatorem. Teraz mucha ministrem , a fryzjer dyrektorem.

  • ~Lustracja (02.02.2012 18:57:50)
    Czyli podobnie jak u nas gdzie w piłce i wielu innych gażęziach siedzą ludzie dawnego systemu.

  • ~Mason USA (02.02.2012 18:40:54)
    Oddajcie żydom się egipcjanie! Wtedy będzie dobrze. Nie dzielcie losu Kadafiego. Chcecie?