Iniesta 2012: najbardziej przereklamowany piłkarz

31 października 2012 - 13:03


Oglądam więcej meczów niż powinienem. Więcej niż powinien oglądać zdrowy na umyśle człowiek. Jednak wszystkie te obejrzane w 2012 roku spotkania sprawiają, że zupełnie nie rozumiem dyskusji, komu powinna przypaść "Złota Piłka". A już ani trochę nie rozumiem wymieniania w gronie faworytów do tej nagrody Andresa Iniesty. Postanowiłem stworzyć własne zestawienie i ledwością, naprawdę z ledwością upchnąłem zawodnika Barcelony do dziesiątki. Ale jeśli mam być szczery, wciąż odczuwam lekki niesmak - nawet na dziesiątym miejscu powinien być ktoś bardziej godny tej nagrody. Może Mesut Ozil.

Iniestę lubię - za to jak gra, jak się zachowuje, za błysk, za nieszablonowość, za klasę. Jednak mam wrażenie, że w 2012 roku został zasypany nagrodami, na które w ogóle nie zasłużył. Podejrzewam, że on sam o tym najlepiej wie. Fantastyczny piłkarz, który w 2012 roku wcale nie grał fantastycznie.

Najpierw wybrano go najlepszym zawodnikiem Euro 2012. Uwielbiam oglądać reprezentację Hiszpanii, Iniesta jest w niej ważnym ogniwem, nie grał źle, ale… niczego nadzwyczajnego w tym turnieju nie pokazał. Nie strzelił ani jednego gola, zanotował tylko dwie asysty (obie w grupie - w meczach z Chorwacją i Irlandią). Oglądałem jego występy na żywo i za każdym razem myślałem: fajnie gra, ale spodziewałem się więcej. Odczuwałem niedosyt.

Dwie asysty, żadnego gola. Piłkarz turnieju? Casillas, Fabregas, Silva, nawet Torres - spośród Hiszpanów, każdy z nich jak dla mnie zasłużył bardziej.

Jakby tego było mało, później wybrano Iniestę w ogóle najlepszym piłkarzem sezonu 2011/2012 - a to żart pierwszorzędny. Przecież w trakcie całych rozgrywek Hiszpan wypracował następujący bilans:

Primera Division - 28 meczów, 2 gole, 11 asyst.
Liga Mistrzów - 8 meczów, 3 gole, 1 asysta.
Puchar Króla - 6 meczów, 2 gole, 1 asysta.
Superpuchar Hiszpanii - 1 mecz, 1 gol, 0 asyst.
Superpuchar Europy - 1 mecz, 0 goli, 0 asyst.
Klubowe mistrzostwa świata: 2 mecze, 0 goli, 0 asyst.
Reprezentacja (Euro 2012): 6 meczów, 0 goli, 2 asysty.
Reprezentacja (mecze towarzyskie): 7 meczów, 2 gole, 2 asysty.

Razem: 59 meczów, 10 goli, 17 asyst.

Nie najgorzej. Ale też nie jakoś wspaniale. Najlepszy piłkarz całego sezonu w Europie, który strzela w rozgrywkach ligowych DWA gole? Nie jestem przekonany.

Można go oczywiście zestawiać z wieloma zawodnikami, ale najlepiej po prostu od razu zestawić z Messim…

Primera Division - 37 meczów, 50 goli, 20 asyst.
Liga Mistrzów - 11 meczów, 14 goli, 9 asyst.
Puchar Króla - 7 meczów, 3 gole, 4 asysty.
Superpuchar Hiszpanii - 2 mecze, 3 gole, 2 asysty.
Superpuchar Europy - 1 mecz, 1 gol, 1 asysta.
Klubowe mistrzostwa świata: 2 mecze, 2 gole, 1 asysta.
Reprezentacja (eliminacje MŚ): 9 meczów, 7 goli, 1 asysta.
Reprezentacja (mecze towarzyskie): 4 mecze, 6 goli, 1 asysta.

Razem: 73 mecze, 86 goli, 39 asyst.

Podsumowując: Messi zdobył w sezonie 2011/2012 o 76 goli więcej niż Iniesta i zanotował o 22 asysty więcej. Indywidualna wyższość jednego nad drugim nie jest dyskusyjna - te liczby po prostu nokautują Iniestę. Podejrzewam zresztą, że sam Iniesta w sezonie 2011/2012 nie był z siebie zadowolony. Prześladowały go kontuzje, a kiedy grał - to grał chimerycznie, zazwyczaj średnio. Zdaje mi się, że obejrzałem w poprzednim sezonie wszystkie mecze Barcelony w lidze hiszpańskiej, więc zdanie mogłem sobie wyrobić.

Teraz Iniesta jest podobno jednym z faworytów do "Złotej Piłki". W telewizji nie brakuje ekspertów, którzy twierdzą, że to właśnie Inieście ta nagroda się należy. Niech znowu przemówią liczby. Sprawdźmy nie jak Hiszpan radził sobie w sezonie 2011/2012, ale tylko w roku 2012, aż do teraz. O ile nie walnąłem się w przepisywaniu tego bilansu z materiałów transfermarkt.de, to jego bilans wygląda tak, już w skrócie...

Rozgrywki klubowe - 7 goli, 9 asyst.
Rozgrywki reprezentacyjne - 1 gol, 3 asysty.

W tym samym czasie Messi podkręcił licznik następująco...

Rozgrywki klubowe - 61 goli, 30 asyst.
Rozgrywki reprezentacyjne - 12 goli, 1 asysta.

Podsumowując: Messi w 2012 roku strzelił o 65 goli więcej od Iniesty i zanotował o 18 asyst więcej.

Śmieszy mnie cała dyskusja o "Złotej Piłce". Messi ma już trzy, a akurat po życiowym sezonie, w którym pobił wszystkie indywidualne rekordy (lub jest w trakcie bicia - jak to ma się z osiągnięciami Pelego) ma nie dostać czwartej? Bo to nudne? Akurat się wszystkim znudziło, gdy strzelił 50 goli w lidze hiszpańskiej i dołożył 14 w Lidze Mistrzów? Akurat teraz, gdy zaczął namiętnie strzelać w barwach reprezentacji Argentyny (12 goli w 2012 roku)? Nie ma żadnego plebiscytu, wszystko jest jasne - najlepszym piłkarzem świata jest Lionel Messi. Nie zawsze jego drużyna wygrywa, natomiast on indywidualnie - co przecież najważniejsze, gdy chodzi o indywidualną nagrodę - wspiął się na poziom, jakiego… nikt się chyba nie spodziewał w XXI wieku. Przynajmniej ja sądziłem, że piłka zmieniła się tak bardzo, iż dawne rekordy pozostaną nietknięte - między innymi ze względu na taktykę, coraz bardziej defensywną, na coraz większą agresję obrońców, na coraz większy boiskowy tłok. Sądziłem, że nie znajdzie się nikt, kto wymaże lokalne, brazylijskie osiągnięcia Pelego, który na boisku co tydzień miał kilometr wolnej przestrzeni.

Najwięcej goli na świecie w 2012 roku - Messi. Najwięcej asysty na świecie w 2012 roku - Messi. Wszystko zawiera się w liczbach.

Ułożyłem swoją dziesiątkę. Na szybko. W sumie, dla mnie hierarchia w świecie futbolu jest prosta: Messi i długo nikt, Ronaldo i długo, długo, długo nikt, a potem różni zawodnicy mogą się mieszać, zależnie od aktualnej formy. U mnie trzeci byłby Andrea Pirlo, kapitalnie zarządzający grą reprezentacji Włoch oraz fantastycznego Juventusu. Oglądanie jego w czasie Euro 2012 było niespotykaną przyjemnością. Dalej Casillas - wiadomo. Jeszcze dalej - dwaj zawodnicy, którzy niby niczego wielkiego nie zdobyli, ale przecież mówimy o nagrodzie indywidualnej, a nie zespołowej, prawda? Dlatego Falcao i Ibrahimovic.

Wygląda to więc tak…

1. Lionel Messi
2. Cristiano Ronaldo
3. Andrea Pirlo
4. Iker Casillas
5. Radamel Falcao
6. Zlatan Ibrahimovic
7. Xavi Hernandez
8. Xabi Alonso
9. Gianluigi Buffon
10. Andres Iniesta

Boli mnie ten Iniesta na dziesiątym. Wykreślcie, wpiszcie Ozila.


s.








Wygrana lub zwrot gotówki - 222zł CASHBACK w Expekt




Tagi: , , , ,

Komentarze

  • ~Gość (11.12.2012 13:45:16)
    Iniesta jest najlepeszym rozgrywającym na świecie.Messi napastnikiem w Ameryce,a Ronaldo najlepszym napastnikiem w Europie.

  • ~autor tego szitu to cwel (08.12.2012 22:45:53)
    Pajacu jebany chyba stara cie jebała w dupsko kijem od mopa. To co tu piszesz to jest jeden wielki farmazon. Idź być gimbusem gdzie indziej bo tu cie nikt nie lubi. Następnym razem za nim coś napiszesz mocno się jebnij pustym łbem o ścianę, a potem jeszcze raz i jeszcze raz. Chuj ci w dupę zajebany realowcu. Gówno wiesz o piłce nożnej. Idź dalej grać w fife dla pedałów. Ssij psu jaja i do budy pizdo.

  • ~max11111 (26.11.2012 00:29:58)
    bundy, jesli by bylo jak sugerujesz, to czemu pilka jest przyznawana za rok kalendarzowy? czemu nie dawac jej po prostu w czerwcu jak jest po sezonie? po co zawracac sobie glowe przez kolejne pol roku i patrzec jak graja pilkarze? aaa... no wlasnie... zlota pilka jednak NIE JEST ZA ZDOBYTE TYTULY. Jest dla tego, kogo uwaza sie za "najlepszego" zawodnika, ktory jest nie do zatrzymania. A powiem ci, ze jak ktos mowi "pilkarz nie do zatrzymania" to nikt nie wyobraza sobie w glowie CR7. Nawet fani realu to uczciwie przyznaja.

  • ~bundy (05.11.2012 12:19:32)
    Posłuchajcie. Sytuacja Messiego jest identyczna jak ta Ronaldo sprzed sezonu. Wtedy Cristiano ładował bramki każdemu, bił rekordy, tylko co z tego, skoro zdobył tylko Puchar Króla? Tak samo w zeszłym sezonie Messi strzelał dużo, tylko co z tego pytam? Puchar Króla. Real zdobył w zeszłym sezonie mistrzostwo bijąc kilka rekordów a zdobyli je głównie dzięki Ronaldo, który w najważniejszych momentach brał na siebie odpowiedzialność za zwycięstwo. Ale co tam, koniec końców i tak będzie jak ze Sneijderem w 2010 i Messi z dupy dostanie nagrode. Sam artykuł idiotyczny.

  • ~Flasche leer (02.11.2012 21:52:11)
    Podstawowa teza tekstu jest chyba bezdyskusyjna. Messi jest lepszym piłkarzem niż Iniesta i lespzym niż ktokolwiek obecnie. Każdy to widzi, kto ogląda mecze Barcelony. Messi praktycznie całkowicie zdominował ten zespół - bez niego Barca nie byłaby tym, czy się stała w ostatnich kilku latach, bez niego obecna Barca nie istnieje - to on zaczyna akcje, nadaje tempo, przyspiesza i zwalnia, strzela bramki. I jeszcze świetnie odbiera piłki... Oczywiście reszta tez już bardziej dyskusyjna. Mnie osobiście w pierwszej 10 ostatniego sezonu nie może zabraknąć Aguero (nad Yayą czy Silvą też mozna się zastanowić). Doceniłbym chyba także drugiego bramkarza Realu - S. Ramosa, a Xabiego chyba bym widział wyżej. Ale to są niuanse...

  • ~Patrycja Malecka (02.11.2012 18:42:54)
    s.kim ty kurwa jestes pedale?

  • ~EELE (02.11.2012 18:32:10)
    Taki mózg, tak nastawiony ofensywnie.. wolne żarty - Silva czy Toure lepiej sobie radzą.

  • ~obiektywny (02.11.2012 18:27:27)
    NO TAK A DROGBA TO NIC NIE ZROBIL W ZESZLYM SEZONIE. ZENUJACA STATYSTKa

  • Pitwol (02.11.2012 10:20:02)
    Najgorszy artykul jaki tutaj czytalem. Ps. Iniesta jest "mozgiem".

  • ~absurdalne argumenty (02.11.2012 09:54:33)
    Iker Casillas na 4 miejscu? A ile on bramek strzelił w porównaniu do Iniesty? Ile ma asyst?

  • ~pozdrowienia (02.11.2012 02:36:11)
    Sory, ale głupszego artykułu tutaj chyba nigdy nie bylo. Brakmi i asysty tylko decydują? no spoko, to włączmy do złotej piłki tylko Messiego i Ronaldo, bo przecież reszty nie ma sensu. Kurwa ludzi zrozumcie, że iniesta kreuje gra tak jak i pirlo czy giggs i nickt nie ma prawa sie do nich dojebac, że nie strzelają po 50 goli w sezonie. Ogranijcie na czym polega piłka, albo spierdalajcie i na razie...

  • ~pozdrowienia (02.11.2012 02:36:11)
    Sory, ale głupszego artykułu tutaj chyba nigdy nie bylo. Brakmi i asysty tylko decydują? no spoko, to włączmy do złotej piłki tylko Messiego i Ronaldo, bo przecież reszty nie ma sensu. Kurwa ludzi zrozumcie, że iniesta kreuje gra tak jak i pirlo czy giggs i nickt nie ma prawa sie do nich dojebac, że nie strzelają po 50 goli w sezonie. Ogranijcie na czym polega piłka, albo spierdalajcie i na razie...

  • ~a gdzie Robben i Ribery (02.11.2012 00:12:38)
    śmieszna klasyfikacja, ani jednego zawodnika z najlepszej obecnie drużyny na świecie

  • ~Mike (01.11.2012 22:11:38)
    Wreszcie ktoś nie bał się napisać prawdy. Brawo, Panie Stanowski. Iniesta to najbardziej przereklamowany piłkarz w tym roku i nic tego nie zmieni.

  • ~Zaćpał? (01.11.2012 21:15:24)
    Autor był ewidentnie pod wpływem pewnych substancji, nie rozumiem zestawienie statystyk pomocnika wobec napastnika to raz, dwa- ilość meczy zagranych przez Inieste nie odzwierciedla tego ile minut tak naprawdę zagrał, idąc dalej to zupełnie mija się z celem,a celne podania, spokój w grze, doświadczenie,gdzie masz na to statystyki, tylko totalny laik może napisać takie bzdury, dlaczego w 10 znalazł się Casillas? jakie on ma osiągnięcia? ile goli, asyst? nie porównujesz go do Messiego? Pozdrawiam...

  • ~facepalm (01.11.2012 19:53:38)
    Co za kurwa debil pisał ten pseudo artykuł ?

  • Wiem najlepiej! (01.11.2012 19:10:51)
    jedno mi sie tu kurwa podoba ! nie ma srania po krzakach... !

  • ~Ekin (01.11.2012 18:55:48)
    Kogo pojebao z tym artykulem ? Jesli nie macie co pisac, lepiej w ogole nie pisac :>

  • ~hahah (01.11.2012 18:17:35)
    10 dziesiatka to zawodnicy z lig hiszpanskiej i wloskiej :) 2 najpotezniejszych lig, w zeszlym sezonei hiszpanska miala jednego przedstawiciela w polfinale LM a wloska odpadla po 1/8 :) repra repra, ale wiekszosc meczow pilkarze graja w ligach :) ranking z dupy :*

  • ~abab (01.11.2012 16:49:59)
    ja ci poleje! ps. cala barcelona bez messiego ejst przereklamowana, podobnie jest z realem i jedna ze slabszych lig europejskiej, w ktorej graja...

  • ~ZuLuGuLA (01.11.2012 16:22:47)
    Pojebalo Cie ? 4. Iker Casillas 0 bramek 0 asyst statystyki mowia jednoznacznie ze jest duzo gorszy od Rasiaka bo ten juz 1 bramke strzelil. Przeciez licza sie tylko statystyki !!

  • ~łaaaaaaaaaaaaaaaa (01.11.2012 15:56:30)
    O kurwa, kto to pisal?! :D

  • ~FAN WKS (01.11.2012 15:17:42)
    NOOOO I PIEEEEKNIE !!! STATYSTYKI SA WLASNIE DLA TAKICH LUDZI BEZ POJECIA JAK TEN PALANT KTORY PISAL TEN ,,ZALOSNY ARTYKUL" STATYSTYKI SA DLA PALANTOW A NIE DLA LUDZI KTORZY ZYJA PILKA I JA KUMAJA....NA KONIEC NAPISZE KROTKO-INIESTA TO GENIUSZ ARTYSTA PILKI NOZNEJ......

  • Pierre Limier (01.11.2012 14:52:26)
    Iniesta nie, bo strzelił mniej niż Messi i asystował mniej niż Messi. Natomiast Casillas.. Ha, ha.

  • ~autor popełnił wielki błąd (01.11.2012 14:28:26)
    zapomnial napisac o tym ze messi byl najlepszym zawodnikiem pojedynkow chel-bar w lidze mistrzow. w 1 meczu po jego stracie poszla kontra i drogba trafil. w 2 meczu messi trafil w poprzeczke z 11m i dzieki temu chelsea awansowala. a poza tym nie ulega watpliwosci ze messi powinien zdobyc zp. strzelil najwiecej i wygral............ ulubiony puchar wojtka kowalczyka. szkoda ze autor nie pisal co sadzi o zdobyciu zp przez kake kilka lat temu ? wtedy ronaldo mial zdecydowanie wiecej goli niz kaka. szkoda ze autor nic o tym nie wspomnial. aczkolwiek messi to bog. czy wygrywa czy nie, czy opluwa przeciwnika czy nie, czy trafi reka czy nie, czy kompromituje sie na ms czy nie i tak powinien zdobyc zp

  • ~Stanislav Levy (moje święta) (01.11.2012 14:13:30)
    http://kwejk.pl/obrazek/1494600/chlejoween.html

  • ~Casillas 3 hahahaha (01.11.2012 14:08:50)
    racja, ale jeżeli Iniesta jest przereklamowany, to co na trzecim miejscu robi Casillas? najsłynniejszy madrycki ręcznik

  • ~J.W. Deconstruction (01.11.2012 13:53:55)
    Ostatni raz byłem przereklamowany w 79r.

  • ~J.W. Deconstruction (01.11.2012 13:53:55)
    Ostatni raz byłem przereklamowany w 79r.

  • ~kazió (długość wielokropków oznacza różnicę jakości) (01.11.2012 12:59:41)
    1. Leo Messi... 2. Cristiano Ronaldo..... 3. Iker Cassillas............. 4. David Silva. 5. Andrea Pirlo. 6. Joe Hart.. 7. Radamel Falcao 8. Danielle de Rossi. 9. Robin van Persie 10. Hulk..... 11. Rafał Murawski ;-))))........ taką pierwszą dziesiątkę widzę, dla Xaviego i Iniesty miejsca brak, Xavi już chyba punkt kuminacyjny formy ma za sobą, a Iniesta kontuzje słaby turniej Euro.

  • ~Jan (01.11.2012 12:41:19)
    To jest chyba najbardziej zj*bany artykuł na tej stornie, dziwi mnie jak można coś takiego opublikować na weszlo.com, wydawało mi się ze to jest jedyny porządny portal o piłce, ale jednak zmieniam zdanie. Jedyne co to może będę czytał to artykuły o naszej lidze bo o tym nic dobrego ostatnimi czasy nie mnoge powiedzieć! Wcale sie nie dziwie że autor artykułu wstydził się podpisać. Żenada

  • ~xx (01.11.2012 12:32:46)
    Każdy dziennikarz sportowy powinien mieć, choćby minimalne doświadczenie boiskowe. Ma to garstka. Reszta jak Stanowski o ocenie gry boiskowej nie ma pojęęęcia... To lamus, który wypisuje takie głupoty i Inieście - zzzuupełnie nie mając pojęcia o piłce z wysokości boiska.

  • ~I to właśnie stan odróżnia cie od wielu ludzi... (01.11.2012 12:23:50)
    Ty się po prostu nie znasz na piłce

  • ~Zygmunt (01.11.2012 11:23:05)
    Tak tendencyjnego tekstu już dawno nie czytałem. Od kiedy to suche liczby są najważniejsze przy wybieraniu najlepszego piłkarza? Idąc dalej tym tokiem myślenia to Zidane, kiedy w 2003 roku został Piłkarzem Roku FIFA otrzymał tę nagrodę niesłusznie. W 2003 roku zapewne było mnóstwo zawodników, którzy zanotowali więcej bramek i asyst od Zizou. A co powiedzieć o Cannavaro i roku 2006? A może ktoś wytłumaczy dlaczego Pirlo, który też nie jest specjalnie bramkostrzelnym zawodnikiem miałby być niby wyżej od Iniesty? Z całego tego tekstu jedyne, co można wywnioskować, to to, że o wszelkie nagrody indywidualne powinni walczyć tylko i wyłącznie zawodnicy na wskroś ofensywni jak Messi, Ronaldo, Falcao czy Ibrahimović.

  • ~Stanislav Levy (01.11.2012 10:59:19)
    (omyłkowo zamiast denaturatu pociągnął łyk trotylu)

  • ~bali (01.11.2012 10:56:09)
    liczby mowia same za siebie. Messi wciąga nosem wszystkich tych gwiazdorków typu runaldu czy falką

  • ~trotylowy kibic (01.11.2012 10:55:42)
    (przeżył zamach)

  • ~Co będzie pan robił 1 listopada? (01.11.2012 10:43:03)
    Będe grał w gre

  • ~Stanislav Levy (01.11.2012 10:36:09)
    (kompletnie pijany chodzi po cmentarzu, uśmicha sie pod nosem, z kieszeni wystaje butelka niedopitego denaturatu)

  • ~wlodek (01.11.2012 10:22:13)
    do Krystiana z Madrytu: Bezdyskusyjnie,to ty jesteś Krystian.A Messi czy najlepszy?...Różnie to bywało.Np.w reprezentacji Argentyny.Albo gdyby zmienił klub?...Messi to może najlepszy drybler?...Snajper także!...

  • ~Caladan Brood (01.11.2012 09:53:59)
    Co do Iniesty 100% racji, najlepszego piłkarza Euro jeszcze jako tako można zrozumieć ale piłkarz sezonu to kpina.Pierwszy powinien być ronaldo, który jest na takim poziomie jak messi a osiągnął więcej zarówno z klubem jak i z reprezentacją.

  • ~onlYou1906 (01.11.2012 09:51:59)
    Statystyki nie grają i tyle w tym temacie. Wygra Messi albo jakiś Hiszpan.

  • ~cbc (01.11.2012 09:39:02)
    czemu ma wygrac Messi?? jak on nic nie osiaga z repra!!!!!Ronaldo powinien dostac nagrode wygral mistrzostwo z Realem superpuchar Hiszpanii i zaszedl do polfinalu ME z Portugalia

  • ~STÓDENT (01.11.2012 09:14:56)
    MÓJ WYKŁADOWACA ZAWSZE MÓWIŁ SĄ DWA rODZAJE KŁAMST, PO PIERWSZE STATYSTYKI PO DRUGIE STATYSTYKI.

  • ~Huan Roman Rikelme (01.11.2012 09:05:06)
    Iniesta jest najbardziej przereklamowanym pilkarzem swiata od MŚ 2010. Swietny artykul.

  • ~klop (01.11.2012 09:04:07)
    Hahaha, to bodajże pierwszy tak durny tekst na weszło. Może był jeszcze jakiś, ale nie pamiętam, przeważnie piszecie w miarę mądrze. Teraz to wpadka roku. Liczenie zawodnikowi statystyk, a później ocenianie czy jest do dobry czy zły to zadanie dla 14-letnich dzieci na blogu. Skończcie z tekstami o zagranicznej piłce jak się o niej nie znacie!

  • ~do autora tekstu (01.11.2012 08:32:53)
    Oglądasz, niby, te mecze, ale może przestań, bo na piłce to się nie znasz... Posługujesz się statystykami, ale one są gówno warte. Iniesta może i nie ma dużej liczby asyst, ale jakbyś uważnie oglądał mecz to zobaczyłbyś, że on akcję KREUJE. Więcej nie chcę mi się pisać. PS. Luka Modrić przed przejściem do Realu był uważany za najlepszego rozgrywającego BPL. Teraz sobie zobacz ile miał goli i asyst za czasów gry w Tottenhamie..

  • ~Kaf (01.11.2012 06:03:32)
    Panie S prosimy wiec statystki Pirlo! To co gra Inesta to nie tylko bramki asysty zapamietaj

  • ~Mateo Frozen (01.11.2012 01:46:11)
    Zależy jakie kryteria przyjmiemy ma to być piłkarz najlepszy czy może taki który coś fajnego wygrał(casus Cannavaro czyli wielki wstyd)

  • ~GLIK (01.11.2012 01:21:53)
    GLik znów strzelił dla Torino ale nie dowieźli zwycięstwa nad LAZIO link do bramek http://sportnaluzie.pl/kamil-glik-znow-strzela-tym-razem-w-serie-a-w-meczu-z-lazio-rzym-zobacz-wideo/

  • ~Złota Piłka (01.11.2012 00:43:00)
    Na szczęście tę nagrodę będą przyznawać selekcjonerzy i kapitanowie reprezentacji FIFA, a nie gimbusy-hejterzy tu się wypowiadający. Zwycięzca plebiscytu jest znany - nazywa się Leo Messi.

  • ~dupatam (01.11.2012 00:36:38)
    Casillas - mistrz Europy, mistrz Hiszpanii, kapitan obu drużyn vs. Messi zdobywca pucharu Weszlo. Nie mam pytań.

  • ~nataniel (01.11.2012 00:27:33)
    Ja to kurwa nie wiem, ale moim zdaniem Złotą Piłkę powinien otrzymać ktoś, kto coś zdobyl w sezonie, a nie ten, co napierdolil mnóstwo bezsensownych bramek na 5:0, a w najważniejszym meczu sezonu nie strzelil karnego i jego zespół wyjebało z Ligi Mistrzów. Dać Piłkę komuś, kto zdobył Puchar Weszło i nic poza tym? Byłaby to gra pod onanizującego się gimbusa. Iker Cassilas. Mistrz Hiszpanii, Mistrz Europy. To jeden z kilku, którzy w tym sezonie zdobyli więcej.

  • ~mikael (01.11.2012 00:27:22)
    Na wstępie powinno paść pytanie, czy o wyborze najlepszego powinna decydować : matematyk, czy osiągnięcia i wpływ na udział w nich? Messi jest rzeczywiście super hiper, jednak w tym roku( oprócz 50 goli w lidze) zabrakło sukcesów na każdym polu (oprócz Pucharu Hiszpanii) brakło meczów, w których swoją postawą to on przechylał wynik na korzyść Barcelony/Argentny ( no z małym wyjątkiem jesieni). Pamiętać trzeba, że jednak w przeliczeniu na punkty 1:0 czy 6:0 to jednak to samo. Iniesta hmm, no cóż, jeśli już bardziej należało mu się za rok 2010. Optuje za Casillasem. Nie było bowiem od czasów Jaszyna takiego bramkarza, który w jednym roku miał taki duży wpływ na wyniki drużyny jak właśnie on (zarówno w drużynie klubowej jak i narodowej). Jeśli Messi miałby takie osiągnięcia jak w tym roku w 2010 r. to wtedy jego wyróżnienie byłoby zrozumiałe. Podsumowując nie zdziwię się jeśli znowu wyróżniony zostanie Messi, ale gdzie jest sprawiedliwość za 2010 r.? Jak nie lubię Realu M. to jednak Casillas aż prosi się o to wyróżnienie (nie na darmo do finału Euro bardziej doceniano Hiszpanów za grę obronną niż ofensywną).

  • ~Krystian z Madrytu (01.11.2012 00:15:11)
    Messi jest bezdyskusyjnie najlepszym piłkarzem świata!

  • ~kameleon (31.10.2012 23:56:04)
    Toczcie dalej pianę hejterzy! Hahaha beka z was! Czy to wam sie podoba, czy nie - Messi zdobędzie czwartą Złotą Piłkę z rzędu :) Powiem wam więcej, za rok zdobędzie piątą, a za dwa lata szóstą (bo zostanie mistrzem świata i królem strzelców mundialu) Pozdro!

  • ~samgold (31.10.2012 23:53:05)
    a gdzie w zestawieniu piłkarze z najlepszej ligi na świecie Premier Szip? albo depczącej jej po piętach die bundeslig?

  • ~Młody moher (31.10.2012 23:26:42)
    Gdzie w nominacjach do jasnej cholery jest Ramires?

  • ~Krzysztof Stanowski (31.10.2012 23:22:15)
    (taki kraj to on pierdoli)

  • ~Krzysztof Stanowski (31.10.2012 23:21:21)
    (myślami jest w Barcelonie, przestał myśleć racjonalnie)

  • ~Krzysio Stanoski (31.10.2012 23:09:22)
    (pierdoli publicznie kocopoły i dziwi się, że ludzie są wkurwieni)

  • Magus (31.10.2012 23:09:21)
    gdzie van persie ?

  • ~aserty (31.10.2012 23:01:06)
    nawet nie czytam tych bzdur

  • ~JEBAĆ WESZŁO (31.10.2012 23:00:24)
    Stanowski ty kurwo, masz tu cały zastęp tych jebanych frajerów z pod znaku ueafarselony, którzy pisząc te komentarze nawet oddają ci szacunek na jaki nie zasługujesz frajerze. Ronaldo za to twoje "długo nic" wyjebie cie w derbach na Bernabeu, że zapomnisz o mistrzostwie frędzlu. Przyznaj się, że zrobiłeś laskę messinie jak byłeś w hiszpanii cioto hehehe.

  • ~sdsa (31.10.2012 22:55:06)
    stanoski chuju: barcelona-Real wiosna 2012 - Real wygrywa 1:2 po decydującym golu Ronaldo. Królewscy mistrzem, Portugalczyk decydującym graczem.

  • ~dupatam (31.10.2012 22:48:25)
    Co za zjebany tekst. Skupcie się lepiej na artykułach o Jóźwiaku pierdzącym w szatni, to wam najlepiej wychodzi. Iniesta nic nie daje drużynie? Piłka to nie są tylko statystyki. Facet ma kilka/kilkanaście kluczowych akcji w każdym meczu. Nawet jak z tego nie wynika bezpośrednio asysta albo gol, to praktycznie zawsze ściąga uwagę 2-3 obrońców, a bywają sytuacje gdzie i czterech nie potrafi mu odebrać piłki , niczym kurwa w kreskówce o Tsubasie. Robi miejsce, oddaje piłkę kolegom, i nie ma czego zbierać. Ale jak się ogląda mecze jednym okiem You Tube, bo drugie oko jest potrzebne do masturbowania się przed plakatem Messiego, to się potem pierdoli głupoty.

  • ~Polak (31.10.2012 22:41:52)
    Kolejny megalomański gniot! Pismaki z weszło to cieniasy, ale zaraza poniedziałkowego onanisty drąży te bezmózgie łby. Czemu staracie się dorównać temu hujowi? Najlepsze samochody, najlepsze knajpy, cudnej urody kobiety, wszyscy ludzie zakochani w jego mądrości...i potem budzi się zarzeczny z ręka nocniku w mokrym łóżku i nawet na kolejny onanizm sił brakuje... to już wiek robi swoje

  • ~Mes (31.10.2012 22:26:07)
    Szkoda że w reprezentacji polski nie ma takich przereklamowanych graczy.

  • ~adam (31.10.2012 21:51:03)
    ILE BRAMEK DAJĄCYCH MISTRZOSTWO ŚWIATA ZDOBYL MESSI, RONALDO, CZY INNY KOPACZ SŁUŻĄCY GIMBUSOM DO ONANIZMU? HALO!

  • ~Erbest (31.10.2012 21:46:40)
    Nie trzeba zestawić Iniesty z Messim. Wystarczy z Kaką, który miał kiepski sezon w Realu, ale statystyki ma od Iniesty lepsze...

  • ~ja (31.10.2012 21:33:27)
    Stano wez cos o trotylu napisz

  • ~januszp2 (31.10.2012 21:30:42)
    http://www.trojmiasto.sport.pl/sport-trojmiasto/1,111906,12778705,PZPN_bezlitosny_dla_Arki_Gdynia__Za_wybryki_kibicow.html

  • chodziez2982 (31.10.2012 20:45:57)
    witam iniesta jest nominowany za kreowanie gry przede wszystkim...piszesz że ogladasz dużo meczów a na lige angielską spojrzysz od czasu do czasu??buffon za co??hart mówi tobie coś to nazwisko? a gdzie silva z MC(jak ten skrót tobie coś mówi)Messi jest ponad wszystkimi to pewne(jednakże w tym roku były ME2012 więc prawdopodobnie bedzie to hiszpan)Pirlo zgadzam sie w 100% sezon udany mistrzostwa - mistrzostwo w jego wykonaniu!ozeil jak ktoś wspomniał pali się w meczach o wysoką stawkę!!a zlatana wymieniłes bo ogladasz ostatnio ligę francuzką?(sezon we włoszech co 8 mecz czerwona.chyba że dajesz nominacje za dobrą książke ponoć besttseler!)1)pirlo 2)iniesta)3)messi 4)xavi 5)ronaldo-żelek 6)silva 7)hart 8)alonso 9)falcao 10) ewentualnie hazard

  • ~exoo (31.10.2012 20:40:10)
    Czytajac taki artykół mam wrażenie że autor nie ma bladego pojecia o piłce albo jego wiedza jest porównywalna z wiedzą 10-latka. Zestawienie jakie zrobił powinno mieć tytuł np.lista najlepszych strzelców. Przeprawszam bardzo ale jeśli wedlug niego najlepszy zawodnik to taki ktory strzela najwiecej bramek w sezonie to jakie szanse na taka nagrode maja obroncy ? Wyglada na to ze wg. autora pilkarzami sa tylko ci co strzelaja reszta to szara masa . No i jeszcze bramkarze ... ich tez w miare latwo ocenic wiec zlazlo sie dla mich miejsce

  • ~exoo (31.10.2012 20:40:10)
    Czytajac taki artykół mam wrażenie że autor nie ma bladego pojecia o piłce albo jego wiedza jest porównywalna z wiedzą 10-latka. Zestawienie jakie zrobił powinno mieć tytuł np.lista najlepszych strzelców. Przeprawszam bardzo ale jeśli wedlug niego najlepszy zawodnik to taki ktory strzela najwiecej bramek w sezonie to jakie szanse na taka nagrode maja obroncy ? Wyglada na to ze wg. autora pilkarzami sa tylko ci co strzelaja reszta to szara masa . No i jeszcze bramkarze ... ich tez w miare latwo ocenic wiec zlazlo sie dla mich miejsce

  • ~Krzysztof Stanowski (31.10.2012 20:36:22)
    przereklamowany dziennikarz

  • ~ebebebebebe muwie (31.10.2012 20:24:11)
    taaaak, nie ma van persiego, yaya toure, rooneya a jest xabi alonso czy ibrahimovic... nonsens

  • ~ml (31.10.2012 20:21:34)
    KS - i ty myslisz, ze Guardiola czy Vilanova wystawiaja Inieste na lewej stronie i oczekuja od niego gry jak typowy skrzydlowy? Przeciez oni specjalnie ustawiaja go z lewej strony zeby sciagal prawego obronce na nienaturalne pozycje. Wiec gra dokladnie to, co nakazal mu trener.

  • ~Oglądam więcej meczów niż powinienem. Więcej niż powinien oglądać zdrowy na umyśle człowiek. (31.10.2012 20:17:19)
    Po tym zdaniu powinna być kropka i nic więcej. Tzn. kropka jest, ale po co te dalsze wywody, to nie wiem...

  • ~do Stanowskiego (31.10.2012 20:02:31)
    Po kiego to wrzuciłeś na "jedynkę"? Te wypociny nadają się bardziej do działu "Ligi - hiszpańska". Napisz coś lepiej w dziale "Nie na temat" - tam zdecydowanie ciekawiej piszesz.

  • ~bob (31.10.2012 20:02:10)
    wiesz co ja ogladam wiecej meczów niz chorzy na umysle. i to twoje zestawienie nie jest obiektywne, bo niby dlkaczego tak wysoko jest pirlo i bufon? oprócz mistrzostwa włoch które z roku na rok traci w hierarchi europejskiej to nic nie wywalczyli.

  • ~De Jong ale Nigel (31.10.2012 20:01:55)
    Gdzie w tych rankingach prawdziwy Mistrz ? Nawet znajomi rags przyznawali ( caly zeszly sezon ) ze to najlepszy pilkarz w Angli . Mial mecze w ktorych czynil cuda w innych gral zwyczajnie czyli zajebiscie ( derby na scums 1:6 ) . Byl najlepszy i Tak Hiszpan zostal Mistrzem Angli . senior David Silva Manchester City .

  • ~De Jong ale Nigel (31.10.2012 20:01:52)
    Gdzie w tych rankingach prawdziwy Mistrz ? Nawet znajomi rags przyznawali ( caly zeszly sezon ) ze to najlepszy pilkarz w Angli . Mial mecze w ktorych czynil cuda w innych gral zwyczajnie czyli zajebiscie ( derby na scums 1:6 ) . Byl najlepszy i Tak Hiszpan zostal Mistrzem Angli . senior David Silva Manchester City .

  • ~poza tym Messi jest napastnikiem (31.10.2012 19:43:05)
    a CR7 jest skrzydłowym

  • ~D-Wade (31.10.2012 19:41:00)
    Nie wszystko w piłce da się zmierzyć liczbami i statystykami. Obejrzyj jeszcze raz pierwszego (najważniejszego) gola z finału Euro i powiedz kto "zrobił" tą akcję. Podpowiem, że właśnie Iniesta. A jeśli dalej chcesz się bawić liczbami to Pirlo w sezonie 11/12 strzelił 3 gole i zaliczył 13 asyst, troche słabo jak na 3 najlepszego piłkarza roku. Spójrzmy więc na miejsce 4, tam to dopiero ogórek się trafił! 0 goli i 0 asyst!

  • ~bzdura z tym że Messi jest dużo lepszy od CR7 (31.10.2012 19:36:14)
    ma lepsze statystyki ale weźcie pod uwagę ile lat gra z tymi samymi zawodnikami

  • kameleon (31.10.2012 19:32:04)
    Stano napisz jakiś życiowy tekst na temat o którym się teraz mówi, np rodem z pudla o wierze na przykładzie Nergala i Cejrowskiego albo o tym jakie mamy prawa, gdy zastaniemy włamywacza we własnym domu. Prosimy!

  • ~es (31.10.2012 19:21:37)
    porównanie Messiego do Iniesty jest bezsensowne przecież to Iniesta pracuje z całym skladem na Messiego !

  • ~Stanislav Levy (31.10.2012 19:15:25)
    (leży na dworcu we Wrocławiu, obok stoi niedopita butelka denaturatu, widzące go kobiety są wstrząśnięte, podchodzi patrol policji, funkcjonariusz zakłada lateksowe rękawiczki, chce go obudzić)

  • ~kmieciu (31.10.2012 18:59:37)
    autorze, jezeli uwazasz ze Torres bardziej zasluzyl na nagrode najlepszego zawodnika Euro 2012 niz Andres Iniesta to niestety sie kompromitujesz, i w tym momencie przesta;em czytac twoj tekst. pozdro

  • ~Andres Iniesta (31.10.2012 18:58:41)
    (wyglądem przypomina Stanowskiego, też ma zakola)

  • ~Obiektywny (31.10.2012 18:51:19)
    Najbardziej zjebany tekst roku, autor nie ma pojęcia o piłce. Owszem zgadzam sie ze na euro Iniesta nie pokazal nic specjalnego, po prostu gral dobrze i tyle, ale najbardziej przereklamowany pilkarz bo co? Bo Messi czy Fabregas mają w pizdu lepsze statystyki? Pooglądaj sobie czasem mecze Barcelony, ja oglądam każdy i dobrze wiem co daje Iniesta tej drużynie swoją grą, oprócz Messiego jest to najważniejszy zawodnik. Bez niego, Messiego i Busquetsa (tylko na defensywnym pomocniku) to nie jest ta sama drużyna. Prosze tylko nie pierdolic glupot. Pozdrawiam.

  • Milanista133 (31.10.2012 18:48:42)
    TU CALY MECZ SALAMONA W BRESCII(na srodku obrony), 5 kolejka, sezon 12/13 Vicenza-Brescia http://www.youtube.com/watch?v=degQEqo2lJU

  • ~. (31.10.2012 18:45:54)
    wybierać co rok złotą jedenastkę 4-4-2 i chuj debata się skończy

  • ~Murinjo (31.10.2012 18:45:13)
    Co niektórzy powinni iść na kurs czytania ze zrozumieniem. Artykuł dotyczy tego, że Iniesta nie zasługuje na nagrody, które otrzymuje. To, że Messi jest obecnie bezkonkurencyjny jest bezdyskusyjne. Jeżeli się mylę to proszę o argumenty, ale rzeczowe i prawdziwe, a nie na zasadzie, że nie i chuj. Z tym, że Kryśka jest zaraz za nim też się zgadzam.

  • ~hehe (31.10.2012 18:22:33)
    "Komisja dyscyplinarna PZPN nałożyła na Arkę karę dwóch meczów bez udziału publiczności" - Boniek juz zamyka stadiony hahahhahahaha zaraz ktos tak powie na bank :)

  • ~Krzysztof Stanowski (31.10.2012 18:19:59)
    (ogląda mecze w telegazecie)

  • ~Do ~lisek (31.10.2012 18:19:48)
    sprawdź może ile razy jeden i drugi Pan asystował Messiemu w ostatnim czasie nim napiszesz coś co przeczytałeś na innym forum....

  • ~badyl (31.10.2012 18:16:46)
    Do autora - stary, to tacy piłkarze jak Baresi, Maldini, czy Beckenbauer nigdy by nie zdobyli żadnych nagród, tak mało asyst i bramek zaliczyli :/ Jak czytam na portalu piłkarskim idiotę, który piłkarzy klasyfikuje na podstawie ilości asyst i bramek jestem zażenowany... :/

  • ~co za durny artykuł (31.10.2012 18:16:37)
    gdzie jest Chelsea baranie. Chociażby MATA 20 asyst w poprzednim sezonie, grał na Euro, wali po 2-3 gole w każdym meczu w tym. Żałosny autorze piszesz tak jakby to ta twoja farselona wygrała LM. Albo Real. Dla twojej wiadomości = Chelsea skopała dupę barcelonie, gdybyś był tak zajęty waleniem konia na widok Messiego żeś tego nie zauważył.

  • ~Iniesta (31.10.2012 18:07:37)
    no i ja się pytam człowieku dumny ty jesteś z siebie zdajesz sobie sprawę z tego co robisz?masz ty wogóle rozum i godnośc człowieka?ja nie wiem ale żałosny typek z ciebie ,chyba nie pomyślałes nawet co robisz i kogo obrażasz ,możesz sobie obrażac tych co na to zasłużyli sobie ale nie naszego papieża polaka naszego rodaka wielką osobę ,i tak wyjątkowa i ważną bo to nie jest ktoś tam taki sobie że możesz go sobie wyśmiać bo tak ci się podoba nie wiem w jakiej ty się wychowałes rodzinie ale chyba ty nie wiem nie rozumiesz co to jest wiara .jeśli myslisz że jestes wspaniały to jestes zwykłym czubkiem którego ktoś nie odizolował jeszcze od społeczeństwa ,nie wiem co w tym jest takie śmieszne ale czepcie się stalina albo hitlera albo innych zwyrodnialców a nie czepiacie się takiej świętej osoby jak papież jan paweł 2 .jak można wogóle publicznie zamieszczac takie zdięcia na forach internetowych?ja się pytam kto powinien za to odpowiedziec bo chyba widac że do koscioła nie chodzi jak jestes nie wiem ateistą albo wierzysz w jakies sekty czy wogóle jestes może ty sługą szatana a nie będziesz z papieża robił takiego ,to ty chyba jestes jakis nie wiem co sie jarasz pomiotami szatana .wez pomyśl sobie ile papież zrobił ,on był kimś a ty kim jestes żeby z niego sobie robić kpiny co? kto dał ci prawo obrażac wogóle papieża naszego ?pomyślałes wogóle nad tym że to nie jest osoba taka sobie że ją wyśmieje i mnie będa wszyscy chwalic? wez dziecko naprawdę jestes jakis psycholek bo w przeciwieństwie do ciebie to papież jest autorytetem dla mnie a ty to nie wiem czyim możesz być autorytetem chyba takich samych jakiś głupków jak ty którzy nie wiedza co to kosciół i religia ,widac że się nie modlisz i nie chodzisz na religie do szkoły ,widac nie szanujesz religii to nie wiem jak chcesz to sobie wez swoje zdięcie wstaw ciekawe czy byś sie odważył .naprawdę wezta się dzieci zastanówcie co wy roicie bo nie macie widac pojęcia o tym kim był papież jan paweł2 jak nie jestescie w pełni rozwinięte umysłowo to się nie zabierajcie za taką osobę jak ojciec swięty bo to świadczy o tym że nie macie chyba w domu krzyża ani jednego obraza świętego nie chodzi tutaj o kosciół mnie ale wogóle ogólnie o zasady wiary żeby mieć jakąs godnosc bo papież nikogo nie obrażał a ty za co go obrażasz co? no powiedz za co obrażasz taką osobę jak ojciec święty ?brak mnie słów ale jakbyś miał pojęcie chociaz i sięgnął po pismo święte i poczytał sobie to może byś się odmienił .nie wiem idz do kościoła bo widac już dawno szatan jest w tobie człowieku ,nie lubisz kościoła to chociaż siedz cicho i nie obrażaj innych ludzi .

  • ~arteta (31.10.2012 18:00:05)
    Falcao ewidentnie zasłużył na bycie w pierwszej trójce.

  • ~~Stanislav Levy (31.10.2012 16:43:22) (31.10.2012 17:59:16)
    no rozjebał mnie :-))))))

  • ~Jaro Kaczyński (31.10.2012 17:57:35)
    Czuję absmak !

  • ~Jaro Kaczyński (31.10.2012 17:57:35)
    Czuję absmak !

  • ~Dominik Wydra (31.10.2012 17:53:07)
    (chce grać dla Polski, ale boi się, że Weszło nazwie go farbowanym lisem)

  • ~Stanislav Levy (31.10.2012 17:48:36)
    (żąda podwyżki)

  • ~lisek (31.10.2012 17:44:13)
    Panie redaktorze! a czy pirlo strzela tak wiele goli? a nie wie pan ze ozil gra ostatnio nie wiele? jesli oglada pan mecze barcy i jest pan takim znawca to powinien pan widziec ze messi dostaje wiekszosc podan od iniesty lub xaviego? zastanawiam sie jakby funkcjonowala ta wielka druzyna bae tych 2 panow. messi jest najlepszy to prawda lecz nie mozna patrzec tylko na liczby. dziekuje

  • ~liper (31.10.2012 17:42:02)
    Iniesta w przeciwienstwie do Ozila nie pali sie w meczach z najlepszymi. Jak jest waznym zawodnikiem widac po meczach w ktorych...nie gra

  • ~xD (31.10.2012 17:41:15)
    Problem jest taki ze za lata 2011 i 2010 Messi zlotej pilki nie powinien dostac bo 2011 nalezala sie Ronaldo a 2010 Sneijderowi. Teraz w 2012 nalezy mu sie jak psu kielbasa, ale to bedzie niesprawiedliwe ze ma 4 pilki skoro zasluzyl na dwie. Co do Iniesty... zgadzam sie w 100 procentach. Zagral bardzo przecietny sezon. Smieszy mnie tez pozycja Gerarda Pique ktory zagral drugi z rzedu beznadziejny sezon i drugi raz bedzie w jedenastce roku. Pierwsza dziesiatka urokliwa, ale brakuje mi Drogby ktory w pojedynke wygral LM i Ibrahimovica wrzucilbym przed Falcao... a potencjal Szwed ma raczej na trzecie miejsce.

  • ~Piłkarze Śląska zrobili niespodzianke Stanislavovi Levemu i jego aystentom, nie zgadniesz! Mnóstwo śmichu! [video] (31.10.2012 17:38:58)
    http://www.youtube.com/watch?v=i8xONrIcIGI

  • ~TO idźmy dalej w statystyki i porównajmy w bramkach i asystach niektórych zawodników (31.10.2012 17:28:41)
    Lampard: 781 m - 234 b - 168 a, Xavi: 664 m - 80 b - 161 a, Iniesta: 476 m - 50 b - 101 a, Gerrard: 641 m - 151 b - 87 a, Scholes: 702m - 144b - 54a, Pirlo: 528m - 56 b - 75 a

  • ~Stanislav Levy (31.10.2012 17:28:25)
    (zostaje dłużej po treningu - gadał z kierownikeim obiektu,który pozwolił mu pokazać obiekt Mirkowi - tną ławke rezerwowych piłką do metalu, z szyderczym uśmiechem spogląda w kierunku metalowych poręczy przy schodach, z kieszeni wystaje niedopita butelka denaturatu)

  • ~Stanislav Levy (31.10.2012 17:24:54)
    (podczas jazdy autobusem bez ceregieli wyciąga fujarę ze spodni i zaczyna bić niemca po kasku, tryska na gimnazjalistkę siedzącą przed nim, śmieje się)

  • Arek (31.10.2012 17:23:56)
    Jak już tłumaczyłem Claudio pod wpisem o liście za długiej o 21 nazwisk, nie powinien dostać nagrody za dwie rzeczy 1) nie strzelenie karnego z Chelsea 2) nie odegranie takiej roli w kwietniowym GD, jaką odegrał w tym ostatnim. A, i jeszcze jedno: Stano, już pytałem, znajdź mi proszę źródło na podstawie którego twierdzisz, że LM pobije rekord Pele. Bo z listy trafień zamieszczonej na jednej ze stron opisujących karierę Brazylijczyka wynika, że w 1959 roku to on trafił do siatki 126 razy. Argentyńczykowi jeszcze trochę brakuje, hm?

  • ~czzapppla (31.10.2012 17:23:22)
    dla mnie to messi ma otrzymać złotą piłkę 2012

  • ~Stanislav Levy (31.10.2012 17:22:04)
    (Jedzie autobusem, palcem grzebie w jamie odbytniczej, pojawia sie żałoba za poznkciami, zniesmaczonej matce z dzieckiem grozi pięscią)

  • ~Wedlug mnie to jest chore! (31.10.2012 17:21:09)
    Pilka nozna to sport zespolowy,a ciagle wybiera sie tylko tych,ktorzy strzelaja bramki! POwinno sie wybierac najlepszych: bramkarzy,obroncow 3(lewy,pray i srodkowy),pomocnikow oraz napastnikow.Dzienkuje za uwage

  • ~Stanislav Levy (31.10.2012 17:18:10)
    (w pijackim amoku wydziera się do staruszek w autobusie: - ja was kurwy wszystkie wyrucham! pasażerki wysiadają na najbliższym przystanku)

  • ~Koneser (31.10.2012 17:18:00)
    Jak mozna przyznac złota piłke zawodnikowi ktorego druzyna byla najwiekszym przegranym poprzedniego sezonu a jest najlepsza druzyna na świecie????No chyba nie za zdobycie pucharu weszlo? Dwa lata temu jak CR7 strzelil najwiecej goli w lidze to smialiscie sie ze to sie nie liczy tylko zdobyte trofea z druzyna. Teraz jak Messi nic nie zdobyl a nawet to on byl glownym winowajca porazki w LM bo nie strzelil karnego to najwazniejsza jest ilosc zdobytych goli. Troche brak tu konsekwencji. Idac twoim tokiem myslenia Stano to Oleg Salenko powinien zostac wybrany najlepszym pilkarzem Mistrzostw świata w 1994 roku tak?

  • ~Stanislav Levy (31.10.2012 17:15:20)
    (spija resztki piwa znalezionego w krzakach)

  • ~Gregorio (31.10.2012 17:13:53)
    Złota piłka to powinno być wyróżnienie indywidualne, dla najlepszego zawodnika, za którym jednak idą jakieś sukcesy zespołu, w którym gra. Messi jest najlepszy, strzela mnóstwo bramek, ale w tym roku zdobył tylko Puchar Króla. Iniesta miał wielkie osiągnięcia zespołowe i jest świetnym zawodnikiem, ale trudno powiedzieć, czy był najważniejszym zawodnikiem dla reprezentacji Hiszpanii, z kolei w Barcelonie na pewno nie był najlepszy. Nie wyobrażam sobie również, żeby Złotą Piłkę dostał zawodnik nie będący ani liderem swojego klubu (nie chodzi o bycie najwięcej strzelającym, ale ogólnie najlepszym zawodnikiem) i prawdopodobnie nie będący również liderem reprezentacji, więc Iniesta odpada. Obu zawodników powinien pogodzić Ronaldo - mistrzostwo Hiszpanii, mnóstwo bramek w klubie, półfinał Euro po dobrych indywidualnych występach, lider Realu Madryt i Portugalii.

  • ~asdasdasd (31.10.2012 17:13:37)
    O KURWA CO SIE TU DOWIADUJE INIESTA JEST PRZEREKLAMOWANY HAHAHAHA

  • ~Legion (31.10.2012 17:12:42)
    Na tej liście zdecydowanie brakuje mi Davida Silvy, a zamiast Zlatana van Persi wg mnie.

  • ~Stanislav Levy (31.10.2012 17:11:07)
    (idzie w celu rabunkowym za konsultantką avon niosącą torbe z próbkami perfum)

  • ~Stanislav Levy (31.10.2012 17:07:43)
    Perfumy? A o jakim smaku?

  • ~ŚW (31.10.2012 17:02:06)
    Sressi jest najlepszym piłkarzem i basta, a kto uważa, że sterydy i hormony mają jakikolwiek wpływ na motorykę i organizm człowieka, ten mentalny karzeł. Tako rzecze Krzyś S.

  • ~Stanislav L (31.10.2012 17:01:11)
    (w monopolowym)-Poproszę najdroższą Whisky (rzuca 6,47zł)

  • ~Mariusz Pawełek (31.10.2012 16:56:41)
    Jestem zdumiony faktem iż pan Krzysiek nie umieścił mnie w tym gronie zamiast Casillasa. Mam 0 goli 1 asyste przy czym ten patałach 0 goli 0 asyst, co udowadnia jednoznacznie że lepiej bronie dostępu do bramki.

  • ~cygan to cygan (31.10.2012 16:49:18)
    http://www.youtube.com/watch?v=D8ye_qI1D0w

  • ~Krzysztof Stanowski (31.10.2012 16:44:49)
    (pobanował połowę czytelników)

  • ~kto to jes ten s. (31.10.2012 16:43:46)
    czy koleś który to pisał jest świadomy, że istnieje takie coś jak Premier League? i piłkarze tacy jak Robin Van Persie, Yaya Toure?

  • ~Stanislav Levy (31.10.2012 16:43:22)
    (Wypiwszy uprzednio sporą część dziennej dawki swego fiołkowego napitku, pędzi po wrocławskim rynku udając jazdę na tylnim kole motocykla Java 350. Onomatopeje wypadające z ust Stanislava przypominają chatakterystyczny dźięk dwusuwowego silnika maszyny)

  • ~Doktor Wkurwiacz (31.10.2012 16:42:46)
    Trzeba mieć nieźle najebane pod stropem, by taką chujozę napisać. Nawet jak się nie ma odwagi podpisać. Ale coż, takie chujopląty będące produktem patologicznego związku także starają się zaistnieć

  • ~synek (31.10.2012 16:40:45)
    Zgadzam sie z autorem, odnioslem takie same wrazenie, Andres na Euro naprawde nie gral nic wielkiego ale tez nie mial zbyt duzej konkurencji bo nie bylo zawodnika ktory by sie jakos specjalnie wybil ponad innych i tak naprawde nagrode mogl otrzymac dowolny Hiszpan. Wydaje mi sie ze ludzie sa juz znudzeni ze Zlota Pilke otrzymuje tylko Messi lub Ronaldo i chca na sile wskazac kogos innego, tylko ze Iniesta najlepsze sezony ma juz za soba i teraz to juz wybieranie na sile. Lista autora dobra oprocz Pirlo - drugi najbardziej przereklamowany pilkarz, fakt gral dobrze ale tylko na Euro, ale w przekroju calego sezonu ja nie pamietam ani jakichs jego goli czy fajnych asyst, poprostu sie o nim nie mowilo bo gral przecietnie. Wyzej dalbym Falcao ktory wyprawia niesamowite rzeczy.

  • ~po tym artykule (31.10.2012 16:38:33)
    przestaje czytac weszlo. Nie chce sie denerwowac

  • ~Ekspert największy (31.10.2012 16:35:09)
    A gdzie Drogba?

  • ~Wallace 1 (31.10.2012 16:34:56)
    Jeśli Messi , który notabene nie zasłużył na żadne dotychczasowe wyróżnienie , nie dostanie teraz Złotej Piłki to będą jaja nad jajami ! Bo akurat teraz zasłużył , był w tym roku najlepszy i tyle . I mówię to jako kibic królewskich . Na elementarną uczciwość powinno stać każdego . Ronaldo powinien za to wygrać tą rywalizację z Messim w poprzednich latach , choć nie wszystkie bo raz należała się ta nagroda Xaviemu . A Iniesta ? No cóż , sympatyczny , ale za to nagród piłkarskich nie powinno się rozdawać ...

  • ~bvb (31.10.2012 16:34:00)
    http://www.fronda.pl/a/majewski-ibracadabra-w-paryzu-czyli-kolejny-przejaw-muzulmanskiej-dominacji,21137.html Chcę tego towaru, który zażywają redaktorzy tego portalu z Terlikiem na czele.

  • ~yyy (31.10.2012 16:32:22)
    TO NIE STATYSTYKI CZYNIĄ PELEGO LEPSZYM, OD KOLESIA, KTÓRY JEST MUTANTEM I GRA CAŁA KARIERĘ W NAJLEPSZYM KLUBIE.

  • ~Znawca złotej piłki (31.10.2012 16:31:21)
    T

  • ~Krzysztof Sukcesu (31.10.2012 16:30:09)
    (Wpisuje Niedzielana na czwartym. Po chwili wykreśla, uznaje, że mogłoby to zostać uznane za przegięcie)

  • ~FSDHFSDH (31.10.2012 16:29:51)
    CASILLAS? AHA

  • ~ks (31.10.2012 16:23:01)
    ml: skoro nie ma do tego naturalnego drygu, to moze wlasnie dlatego nie wychodzilo mu to nadzwyczajnie i wlasnie dlatego nie nalezal do top 3 na swiecie. Oceniany bedzie jednak za pozycje, na ktorej wystawial go trener, a nie za pozycje, na ktorej nie gral.

  • ~Marian (31.10.2012 16:22:47)
    Messi to nafaszerowany sterydami karzeł

  • ~ks (31.10.2012 16:21:25)
    qwerty: za caloksztalt nie przyznaje sie nagrod, przynajmniej nie w tym plebiscycie - sa inne zasady i tyle. Casillas mial swietne euro i taki sobie sezon w Hiszpanii, moim zdaniem to dzieki niemu na koniec Barcelona mogla miec nadzieje na dopadniecie Realu (przed GD). Wybor pilkarza roku dla mnie nigdy nie byl tak oczywisty jak teraz, kiedy pekly wszystkie mozliwe rekordy. A porownywanie? Caly swiat porownuje: angeline jolie do judie foster, iphonea do blackberry, proze autora X do prozy autora Y itd. Tak juz jest. Moglbys tez powiedziec, ze nagroda nobla nie ma sensu, bo jak porownac wynalezienie czegos tam do wynalezienie jeszcze czegos innego?

  • ~sdsd (31.10.2012 16:20:21)
    inniesta sie spuscil

  • ~get (31.10.2012 16:18:36)
    I właśnie takie kretyny jak autor tego artykułu nazywają Ronaldo najlepszym piłkarzem na świecie. Bo statystyki. Weź odpuść sobie ocenianie piłkarzy bo chuja się znasz a artykuły piszesz.

  • ~stano (31.10.2012 16:15:23)
    facepalm

  • ~ml (31.10.2012 16:14:57)
    KS - tlumacze Ci jeszcze raz. To ze na lewej postawisz Ville albo Inieste, nie znaczy ze beda grac jak skrzydlowi, bo nie maja naturalnej umiejetnosci gry jak skrzydlowy (jak Pedro, Tello czy z innych zespolow jak Valencia, Nani, Walcott, Blaszczykowski...).

  • ~qwerty (31.10.2012 16:04:35)
    Stan pierdolisz odrobine. Zgadzam sie co do Iniesty zagral (jak na siebie) slaby sezon. Ale ocenanie pilkarza tylko po bramkach/asystach jest jak ocenianie meczu po samym wyniku. To ze w Polska- Niemczy bylo 2:2 nie znaczy ze bylismy im rowni. Dla mnie zlota pilka powinna isc do Casillasa. Mistrzostwo Hiszpani, polfinal LM Mistrzostwo Europy i troche za caloksztal. Chociaz zeby byc szczerym to wybieranie najlepjszego pilkarze jest kompletnie z dupy. Jak porownac wlasnie Messiego i Ikera? Albo Pirlo i Zlatana? Nie da sie. Zlikwidowac ta nagrode, zostawic wybor najlepszego napastnika, pomocnika, obroncy i bramkarza (co tez bedzie dziwne, jak porownac Alvesa i Pique?).

  • ~twoj stary (31.10.2012 16:04:09)
    jak kurwa koles po kuracji sterydowej moze byc brany pod uwage to jest kurwa kreminal jeszcze raz powtorze messi gra zajebiscie ma wszystkie atutu jakie powinien miec pilkarz ale gdyby nie sterydy to by kurwa mogl grac ale elfa 6 grudnia takie sa fakty pozdro

  • ~łomatko (31.10.2012 16:01:49)
    gdy rozum śpi, budzi się statystyka. A jakie są statystyki Casillasa i Buffona? Akurat w przypadku Iniesty zamiast asyst należy sprawdzić ilość kluczowych podań, bo akurat tuz przed golem rzadko dotyka piłki jako ostatni. Można też sprawdzić dokładność podań, ich ilość, czas z piłką, przebiegnięte km., jak radzi sobie drużyna bez niego itp. Wtedy można zastanawiać się na słusznością nagród.

  • ~ks (31.10.2012 16:00:41)
    nie posiadala miedzy innymi dlatego, ze Villa odniosl kontuzje, a Iniesta byl wyraznie pod formą. I tylko o tym piszę. Iniesta to świetny piłkarz, ale paradoksalnie zbiera nagrody po jednym ze swoich najgorszych sezonów.

  • ~ml (31.10.2012 15:59:16)
    I jeszcze jedno - Barcelona do zeszlego sezonu praktycznie nie posiadala lewego skrzydla (ustawienie niesymetryczne) - akcje typowo flankowe dzialy sie po prawej stronie (Pedro, Alves przede wszystkim). Dopiero z przyjsciem Alby Barcelona zyskala mozliwosc oflankowania lewej strony. Byl jeszcze Adriano czy Abidal, ale oni nie są az tak zaawansowani ofensywnie.

  • Żubr (31.10.2012 15:57:07)
    A jakie statystyki miał Cannavaro w 2006 roku? Za statystyki Messi dostał już złotego buta. Swoją drogą - złota piłka to nagroda dla najlepszego piłkarza Europy. Jak to rozumieć? Czy należy nie brać pod uwagę występów Messiego w reprezentacji? Iniesta - faktycznie przereklamowany. Teksty podpisane jakimś bazgrołem lub bez podpisu kazaliście traktować jako zdanie całej redakcji, jeśli mnie pamięć nie myli. Cała redakcja wielbi Messiego? Bolą mnie nie podpisane teksty. Możecie wykreślać i wstawiać cytaty ze Staszka Levego.

  • ~ml (31.10.2012 15:56:59)
    A co do porownan sportow - wybacz, ale pozostawie to bez komentarza, jesli nie widzisz roznic.

  • ~ml (31.10.2012 15:56:00)
    KS - po pierwsze nic nie pisalem o Tello ani Cuence. Po drugie - to co widzisz "na papierze" nie zawsze ma sie do rzeczywistosci. Barcelona gra 4ma, a czasem 5cioma w srodku. Skrzydlowymi są tam Pedro, Tello, Cuenca. Szerokosc gry potrafia dac jeszcze Sanchez oraz Alves i Alba. Nikt wiecej. To ze na papierku Iniesta jest z lewej strony, nie znaczy ze bedzie gral jako skrzydlowy. Zreszta popatrz sobie na fachowe strony, średnie pozycje zawodnikow w czasie meczu, to moze zrozumiesz.

  • ~ml (31.10.2012 15:52:50)
    Rebeliant - unikalbym bezposrednich porownan Xabiego z Y.Toure, niby ta sama pozycja, ale kompletnie inna charakterystyka, inne wartosci daja druzynie.

  • ~Czemó... (31.10.2012 15:52:17)
    Od kilkunastu minut czytam ludzi debatujących o indywidualnym wyróżnieniu dla zawodnika uprawiającego sport zespołowy.. chlip..

  • ~ks (31.10.2012 15:51:50)
    ml: to nie hokej, zeby decydowala liczba goli i asyst? A czym jedna gra zespolowa rozni sie od drugiej? W obu chodzi o to samo - strzelanie goli i wygrywanie meczow. Jest to najtrudniejszy element. *** Andres Iniesta: Piszesz, ze Iniesta nie gral na skrzydle, tylko grali Cuenca i Tello? Nie kompromituj się. Cuenca jesli gral to na prawym skrzydle, a Tello w poprzednim sezonie zanotował TRZY występy w pierwszym składzie w Primera Division - wtedy, gdy nie mógł grać Iniesta. Miejsce w środku zajmowali Xavi, Fabregas i Thiago.

  • ~TORRO (31.10.2012 15:48:38)
    POWIEM TAK ,MOZE TO ZROZUMIESZ -GDYBY SERCE NIE POMPOWALO KRWI TO CHUJ BY Z TEGO BYL.

  • ~claudio (31.10.2012 15:47:57)
    A statystyki rzeczywiście nie powalają jak na zawodnika grającego prawie w ataku ,bo andres to lewoskrzydłowy czyli przy ustawieniu taktycznym barcelony praktycznie bez zadań w defensywie.

  • rebeliant (31.10.2012 15:46:14)
    3Falcao 4David Silva 5Goetze może nie za ten rok ale potencjał na to miejsce ma jak najbardziej największa pomyłka to dla mnie Xabi Alonso w tym rankingu dobry piłkarz i tyle tylko tyle Yaya Toure wciąga go nosem

  • ~x (31.10.2012 15:43:33)
    ZP dla zawodnika, który wygrał tylko puchar króla? Przecież to pierdolony żart. Co z tego że strzelił 70 bramek jak jednocześnie nie strzelił żadnej ważnej. Złota piłka za bramki z Espanyolem i z łowcami autografów z Leverkusen? W 2012 w GD strzelił 4 bramki. Ronaldo 7. Dodatkowo ten drugi wygrał rekordowe mistrzostwo, strzelając przy tym bramki wszystkim 19 rywalom ligowym, w tym w rozstrzygającym o lidze GD. Dalej. Na poziomie półfinału LM strzelił 2 bramki, gdzie Messi żadnej (no ale, tak, Pilzno, Bate, Leverkusen, więc co tam decydujące fazy). Ronaldo na EURO gdzie był w grupie z drugim i trzecim zespołem świata ostatecznie doszedł do strefy medalowej. Więc jak można ZP przyznać zawodnikowi, który wygrał tylko krajowy puchar i nie strzelił ŻADNEJ ważnej bramki? Ale niestety głosować będzie Maciek Iwański i selekcjonerzy z Gwinei Równikowej i Wysp Cooka. w 2010 roku w 23 nie było Milito, a trójce Sneijdera, co pokazuje ile warte jest to wszystko. Nieważne do ilu trofeów zawodnik pociągnie drużynę strzelając przy tym wszystkim rywalom i tak wygra najbardziej lubiany przez kapitana Bangladeszu.

  • ~ml (31.10.2012 15:42:30)
    To nie hokej zeby o wartosci zawodnika decydowala ilosc goli i asyst. Zobacz jak Iniesta porusza sie po boisku, jakie wybiera rozwiazania, jak jego poruszanie wplywa na strukture defensywna przeciwnika. Rywale nieustannie maja z nim problem. Iniesta ma tendencje do schodzenia do lewej strony, a jednoczesnie gry w srodku. Powoduje ciagle zamieszanie, bo przeciwnicy nie wiedza kto powinien wywierac na nim presje - prawy obronca, czy moze srodkowy pomocnik? A moze srodkowy obronca powinien wyskoczyc z linii? Jednoczesnie nie jest to zwykle, schematyczne schodzenie ze skrzydla do srodka, zeby zrobic miejsce podlaczajacemu sie bocznemu obroncy. Iniesta ma do tego kapitalny przeglad pola, swietne podanie (zaden kąt, zadna odleglosc mu nie straszna) - do konca nie wiesz, co ten gosc zaraz zrobi. Robiac miejsce na skrzydle bocznemu obroncy zazwyczaj spodziewasz sie zagrania do niego. Tymczasem Iniesta klepnie z Messim i wejdzie w pole karne, uderzy z dystansu, zagra na druga strona, pusci prostopadla jakiej nikt inny nie zagra - czlowieku, zadna obrona swiata nie jest w stanie przeciwstawic sie tak szerokiej gamie broni, jaka Iniesta posiada. To czyni go wlasnie topowym pilkarzem.

  • ~asystent (31.10.2012 15:38:53)
    A Pawełek jest lepszy od Casillasa bo ma asystę, a mógł mieć nawet dwie. Casillas nawet nie zbliżył się do takiego poziomu.

  • ~Andres Iniesta (31.10.2012 15:38:20)
    ks: Nie zrozumiałeś. Nie podważam klasy Pirlo, moim zdaniem był najlepszym piłkarzem Euro (zaraz przed Iniestą), podważam Twoją metodę jej oceny. Z liczby strzelonych bramek można rozliczać napastników, ewentualnie skrzydłowych. Wbrew temu co piszesz, Iniesta nie grał przez większość sezonu na żadnej z tych pozycji – skrzydłowymi w Barcelonie byli raczej Cuenca i Tello, Iniesta trzyma się zwykle bliżej środka pola, a mniej asyst niż np. Özil ma głownie dlatego, że Barca częściej niż Real „klepie” w polu karnym. Zresztą to nie liczba podań w jego przypadku jest istotna – największe znaczenie dla drużyny ma umiejętność błyskawicznego przemieszczenia się Z PIŁKĄ PRZY NODZE z drugiej linii w okolice 16 metra. Tak jak Pirlo prawdopodobnie najlepiej rozdziela piłki w środku pola, tak trudno znaleźć piłkarza lepszego od Iniesty w tym aspekcie gry. Nie mam pojęcia dlaczego miałby być przereklamowany – kto poważny twierdzi, że Iniesta dostanie Złotą Piłkę? Albo „wymienia go w gronie faworytów”? Wygra Messi albo Ronaldo, wszyscy to wiedzą.

  • ~Osohozi (31.10.2012 15:34:14)
    Czy Casillas ma więcej goli i asyst od Falcao? Nie rozumiem...

  • ~seb (31.10.2012 15:31:39)
    bilans iniesty jest smieszny

  • dr.zygi (31.10.2012 15:26:38)
    @NicoLative, pełna zgoda... są tu jednak mądrzy ludzie.

  • ~claudio (31.10.2012 15:22:03)
    po części się zgadzam złota piłka to nagroda indywidualna , w futbolu jest tak jest messi i długo ,długo nic ,ronaldo i kawałek za nim reszta supergwiazd ,rzeczywiście musiały się ludziom znudzić laury lionela ,na pewno nie bez wpływu na opinie polaków ma nasza narodowa cecha- zawiść ,bo niby czemu ma on być lepszy i wypisują na forach- karzeł ,steryd , niestety polacy to tylko na wojnie są okey ,potem to naród okropny na codzień,tyle ,ze to jest tak ,statystyki nie oddają wszystkiego ,a iniesta na euro grał najrówniej ze wszystkich graczy ofensywnych repry hiszpanii i dlatego jest tak promowany ,dla ,mnie nr 1 euro był pirlo .a całego 2012 oczywiscie messi.

  • ~Stano logic (31.10.2012 15:21:19)
    Jestem świetnym kierowcą bo przejechałem setki tysięcy kilometrów jako pasażer.

  • ~arturo (31.10.2012 15:20:55)
    Iniesta był najlepszy na EURO. Fabregas? Torres!? Chyba żart jakiś. Co do reszty zgoda.

  • ~aaa (31.10.2012 15:16:46)
    gdyby nie iniesta to mesis zamiast 86 goli, 39 asyst. by miał z 50 goli i 20 asyst

  • ~do stano: (31.10.2012 15:15:50)
    zarzeczny sie z tobą bawi, ty zjadaczy chleba, ty kibicu barcelony, ty onanisto

  • dajmonion13 (31.10.2012 15:15:36)
    @~:-)))))) Niby czyta się przyjemnie, ale czasami potężnie wkurwia...

  • ~Muskat Zezil (31.10.2012 15:14:32)
    Jestem od dawna bez gazu, nie nadaję się nawet na 10 miejsce

  • ~tolk (31.10.2012 15:09:53)
    Powiedzcie, proszę, który indolent pisał ostatni artykuł o Złotej Piłce. :)

  • ~ks (31.10.2012 15:09:46)
    boniek: dlatego jest az na 10 miejscu.

  • ~bez komentarza (31.10.2012 15:08:47)
    Czyli król strzelców PL - RvP, ciągnący przez cały sezon średniawy Arsenal, jest gorszy od Ibrahimovica, który strzelił mniej bramek w słabszej lidze włoskiej? Od tego walenia coś ci się pojebało, Krzysiu. Rozumiem, że liga angielska jest dla ciebie fuj i fe, ale trochę obiektywizmu wypadałoby zachować.

  • ~boniek (31.10.2012 15:08:34)
    Czyli WEDŁUG AUTORA nagorde powienien dostac ten co strzelil najwiecej bramek albo dal najwiecej asyst albo jedno i drugie... Za bramki jest złoty but.Iniesta jest kreatorem gry,fakt nie ma ostatniego podania ale rozgrywa piłke znakomicie,po za tym w dryblingu mysle ze moze na równi z cristiano startowac, jest wolniejszy ale ma lepsza kontrole pilki.

  • Niko Lative (31.10.2012 15:08:03)
    Trochę głupio się czuję pouczając osobę uważającą się za eksperta w jakiejś dziedzinie (tu: ekspert piłki nożnej), ale Stano Ty tumanie: kto porównuje piłkarzy na podstawie goli i asyst? Z choinki się urwałeś? Piłkarz (czytaj: napastnik/pomocnik/obrońca/bramkarz) to nie tylko gole i asysty. Toż nawet 90% gimnazy Ci powie, że porównania dokonuje się na podstawie PORÓWNYWALNEJ CECHY. Czy bramkarz jest od zdobywania goli? Czy obrońca jest od asyst? Stworzyłeś kryterium asyst i goli, które premiuje pomocników i napastników. To takie powiedzenie do obrońców i bramkarzy: "a odjebcie się, nie będzie was w rankingu". Jeżeli mógłbym Cię naprowadzić na cechę porównywalną, dzięki której możesz zbudować model teoretyczny pozwalający obliczyć użyteczność piłkarza, to będą to: ilość występów (korelacja dodatnia), ale przede wszystkim ilość prób (podania, odbioru, dryblingu, ataku, wślizgu, obrony) przez ilość udanych prób. Dodatkowo błąd w obronie jest bardziej kosztowny niż błąd w ataku. To też trzeba uwzględnić. Nie będziesz rozliczał obrońcy z goli, bo to nie jego działka, a bramkarza z asyst bo też się tym nie zajmuje raczej. To właśnie ilość błędów powie więcej o jakości piłkarza, ale pamiętaj - nie ma modelu statystycznego w 100% słusznego. Model to tylko model. Zbudujesz go, wyjdzie Ci że Kowalski jest najlepszy, ale i tak wiesz, że istnieją czynniki niemierzalne, a w piłce jest ich sporo. Reasumując - żadna statystyka nie powie Ci jaki piłkarz jest najlepszy.

  • ~M (31.10.2012 15:07:25)
    i jeszcze do oburzonych kibiców Barcy. sam kibicuję Barcy, ale bądźmy szczerzy - co takiego kreuje w Barcy Iniesta??? tyle co nic... 90% meczów to nudne kopanie i liczenie na kolejny indywidualny popis Messiego, raz na 10 bramek może błyśnie jakkolwiek Iniesta. Barca wyglądałaby TAK SAMO gdyby Iniesty tam nie było. tak samo zresztą jak Xaviego. bądźmy obiektywni. widać to zwłaszcza na wyjazdach.

  • ~Stano logic (31.10.2012 15:05:36)
    Onet to lepszy portal od Weszlo bo ma wiecej kliknięć na dzień.

  • Dżej Dżej Okocza (31.10.2012 15:05:36)
    Myślę, że po tym wpisie Rosell sprzeda Inieste do Podbeskidzia, bo na chuj mu taki przereklamowany zawodnik.

  • ~Mirosław Trzeciak (31.10.2012 15:05:32)
    Iniesta to piłkarz wypalony i średni technicznie.

  • dr.zygi (31.10.2012 15:04:48)
    Co do Iniesty... świetny piłkarz bez dwóch zdań, ale...gdzie mu do Messiego? Pomijając wszystkie liczby, statystyki itp. poprostu każdy kto ogląda na codzień korupcjonę wie kto ich ciągnie. Bez Messiego nie byli by w stanie utrzymać równowagi z Realem. Dla mnie Cristiano jest jako całokształt lepszym zawodnikiem, natomiast jeśli brać pod uwagę wpływ zawodnika na zespół Messi bije wszystkich, na dziś to powinni chłopa nosić w lektyce z domu na trening i z powrotem. Czym była by korupcjona bez niego? I dlatego nawet jeśli Messi wygra po raz czwarty pochyle się z szacunkiem. Jak nie on to tylko Cristiano, wszyscy poza nimi to byłby tylko żart.

  • ~Tom (31.10.2012 15:04:41)
    red. Stanowskiemu przestawił się niechcący szyk więc poprawiam: 1. Cristiano Ronaldo 2. Lionel Messi 3. Andrea Pirlo 4. Iker Casillas 5. Radamel Falcao 6. Zlatan Ibrahimovic 7. Xavi Hernandez 8. Xabi Alonso 9. Gianluigi Buffon 10. Andres Iniesta

  • ~do ry (31.10.2012 15:03:27)
    a sprawdź sobie ile meczów z rzędu Juve nie przegrało i ile bramek puścił w nich Buffon.

  • ~biały płomień tańczący na kurhanach wrogów (31.10.2012 15:02:32)
    ks - zgoda, że Iniesta nie miał sezonu takiego, aby poważnie uznawać go za kandydata do Złotej Piłki. Ale argumentacja oparta na bramkach i asystach jest nietrafiona - bo nawet gdyby miał super sezon to by się nie zbliżył do statystyk Messiego, niekoniecznie ze względu na poziom Messiego, ale przede wszystkim dlatego, że Iniesta tylu bramek nigdy nie strzelał i strzelać nie będzie. Nie od tego jest. Dla mnie realnymi kandydatami są Messi, Ronaldo, Pirlo i Casillas. Najlepszy jest Messi, ale biorąc pod uwagę tegoroczne osiągnięcia trzeba poważnie zastanowić się nad Casillasem. Z tym że subiektywny wybór zawsze zależy od oceny, co jest bardziej istotne przy takich nagrodach - poziom prezentowany przez gracza w ciągu roku (tu większość wkskaże Messiego), czy osiągnięcia indywidualne i zespołowe (gdzie oczywiście każdy zawodnik jest uzależniony od kolegów, stąd wielu uznających Messiego za najlepszego uzna, że nie osiągnął tyle ze swoimi drużynami, aby Złotą Piłkę dostać)

  • ~Stano logic (31.10.2012 15:02:14)
    Messi jest lepszym pilkarzam od Casillasa bo strzela wiecej bramek i ma więcej asyst.

  • ~ry (31.10.2012 15:00:34)
    Jedno pytanie - Buffon? SERIO?!

  • ~M (31.10.2012 14:58:31)
    a mnie boli Xavi po najsłabszym sezonie od wielu lat, być może w karierze. wcześniej Xavi był mózgiem Barcy, teraz jest dodatkiem do Messiego, który blokuje miejsce wychowankom. śmiem twierdzić, że nawet Neil Lennon miałby podobne statystyki. prawda jest taka, że w Barcy liczy się tylko i wyłącznie Messi, on jeden nie ma syndromu wypalenia. cała reszta odcina kupony od wcześniejszych sukcesów. porównajcie sobie Xaviego z Pirlo. Pirlo z drużyny bez wielkich gwiazd (Juve) i podupadłej reprezentacji wycisnął 200%. w zeszłym sezonie w Juve Pirlo decydował dosłownie o każdym ataku, budował je od własnego pola karnego - na EURO było bardzo podobnie, dopiero od tego sezonu Andrea już nie ma takiej hegemonii w Juve. ale porównajcie sobie to z "osiągnięciami" Xaviego, Iniesty, Oezila (prosty przykład mecz Niemcy-Włochy...), Xaviego Alonso - to jest obraza dla takich piłkarzy. Najlepsi to LIDERZY. Messi, Ronaldo, Ibrahimovic, Casillas, Buffon, Pirlo, Falcao, dlaczego pomija się Hazarda, który dodawał jakieś 100% efektywności słabemu w skali europejskiej Lille? To już lepiej zrobić listę 5 piłkarzy i nie wpychać tam na siłę odcinaczy kuponów od sławy Messiego i Ronaldo.

  • Koliber77 (31.10.2012 14:55:23)
    Iker Casillas nie powinien być na 4 miejscu wśród bramkarzy (może koło 6), a ogólnie na najlepszego piłkarza to dla mnie okolice trzeciej/czwartej dziesiątki!!!!!

  • pado (31.10.2012 14:55:23)
    Jak Messi ma byc gwiazda jednej druzyny, skoro w reprze tez w tym roku rozkurwia system? :D

  • Tygodnik Kibica (31.10.2012 14:54:20)
    Nie Ozil tylke Ezil kurwa!

  • ~Roman Kołtoń (31.10.2012 14:50:06)
    Szanujmy sie

  • ~do a gdzie Torres (31.10.2012 14:48:27)
    Chodzi o formę indywidualną, a nie kto co najwięcej zdobył. A Torres siedzial w Chelsea głównie na ławce i mało strzelil

  • ~bigi (31.10.2012 14:48:06)
    Ronaldo jest pełniejszy. Sprawdził się w Portugalii, Anglii, teraz Hiszpania, może Francja niedługo...a Messi gwiazdor jednej drużyny. Chciałbym go zobaczyć gdzie indziej wtedy się mu pokłonie.

  • ~ks (31.10.2012 14:46:57)
    Andres Iniesta: no właśnie, TRZECIE miejsce. A nie pierwsze. Przy czym Pirlo gra dalej od bramki przeciwnika, w innych sektorach, ma inne zadania. Iniesta przez większość 2012 roku nie grał w środku pola (jak niektórzy tu twierdzą), tylko jako lewoskrzydłowy.

  • ~ks (31.10.2012 14:44:32)
    Niektórzy mają spore problemy z czytaniem? Czy ja napisałem, że Iniesta jest chujowy? Nie, wręcz przeciwne. Ktoś, kogo widzę koło 10 miejsca na świecie nie może być chujowy, tylko znakomity. Więc jest znakomity - akurat na miejsce 10-11.

  • ~rkoeman (31.10.2012 14:44:00)
    Iniesta > Zidane

  • ~monex34 (31.10.2012 14:43:02)
    Stanowski=Kołtoń, czyli takie pierdolenie o statystykach.

  • ~kosi (31.10.2012 14:42:29)
    Pan po prostu tego nie łapie :) Równie dobrze można wykreślić Xabiego Alonso i każdego defensywnego pomocnika. Messi jest najlepszy ale Iniesta daje drużynie to czego nie daje jej nikt inny. A porównanie z Torresem pozostawię jako niezbyt udany dowcip :) pozdrawiam !

  • ~A gdzie Torres? (31.10.2012 14:42:25)
    Mistrzostwo Europy, wygranie Ligi Mistrzów i przede wszystkim król strzelców Euro mimo formy z dupy. A Ty go nawet w tej dziesiątce nie umieściłeś. Nie wiem co Ty za mecze oglądasz.

  • Niko Lative (31.10.2012 14:37:00)
    Uwaga, uwaga! Robimy test wg tzw. kryterium stanowskiego! Zestawiamy ze sobą Ikera Casillasa i Tomasza Frankowskiego! Iker Casillas rozegrał fatalny sezon - w sumie rozegrał 53 mecze, w których strzelił 0 (ZERO!!!) bramek i stracił 49 (STRACIŁ!!!). Paskudny sezon uratowali jego koledzy z drużyn, w których grał, stąd Mistrzostwo Hiszpanii i Mistrzostwo Europy. Na drugim biegunie stoi Tomasz Frankowski. Rozegrał w sumie 33 mecze i strzelił 14 bramek (całkiem ładnie) nie tracąc przy tym ŻADNEGO GOLA! Fenomenalne statystyki w porównaniu z Ikerem. Niestety za formą Tomasza Frankowskiego nie nadążali jego klubowi koledzy, stąd brak sukcesów, ale do kolejnej tury przechodzi TOMASZ FRANKOWSKI!! Casillas < Frankowski

  • ~Mnietek podnietek (31.10.2012 14:36:22)
    Ach Messi, Messi! Fap, fap, fap, fap, fap, fap, fap,fap, fap, fap,fap, fap, fap,fap, fap, fap.

  • ~Deluks (31.10.2012 14:35:01)
    Ok redaktorze Stanowski - nie mówię, że nie ma Pan racji w tym artykule. Ale widzę tu jedną niekonsekwencję. Od kiedy tak przykłada Pan wagę do statystyk (gole i asysty)? Analogicznie mogę powiedzieć - Barcelona jest przereklamowana, bo dotarła w zeszłym sezonie tylko do półfinału LM i zajęła drugie miejsce w Primera. Tymczasem kopie się Pan z czytelnikami i obwieszcza wszem i wobec, że drużyna ta jest najlepsza na świecie przywołując za argument to, że przykładowo awans Chelsea był fartowny. No może i był. Ale w piłce nożnej chyba chodzi o to, która drużyna strzeli więcej goli, a lepszy jest ten, kto wygra bezpośredni mecz? W ogóle dla mnie lekką głupotą jest wybieranie "najlepszego" piłkarza w sporcie drużynowym. Gdyby wybierano najlepszego w sensie najbardziej efektywnego (gole i asysty przy jednoczesnym uwzględnieniu poziomu rozgrywek) to już prędzej.

  • ~Andres Iniesta (31.10.2012 14:34:04)
    Andrea Pirlo na trzecim miejscu? Przecież w trakcie całych rozgrywek Włoch wypracował następujący bilans: Serie A: 37 meczów, 3 gole, 13 asyst - Puchar Włoch: 4 mecze, 0 goli, 0 asyst - Superpuchar Włoch: 1 mecz, 0 goli, 1 asysta - Reprezentacja (Euro 2012): 6 meczów, 1 gol, 2 asysty - Reprezentacja (eliminacje Euro 2012): 4 mecze, 0 goli, 0 asyst - Reprezentacja (mecze towarzyskie): 3 mecze, 0 goli, 0 asyst - Razem: 55 meczów, 4 gole, 16 asyst. Nie najgorzej. Ale też nie jakoś wspaniale. Trzeci piłkarz całego sezonu w Europie, który strzela w rozgrywkach ligowych TRZY gole? Nie jestem przekonany.

  • ~:-)))))) (31.10.2012 14:27:11)
    Weszło, jesteście zajebiści we wkurwianiu gimbazy :-) Aż miło czytać te lamenty sezonowców z tornistrami

  • ~miki (31.10.2012 14:27:04)
    Drogi Krzysiu - w takim razie kim dla Ciebie był Zinedine Zidane? Zasłużył na Złotą Piłkę chociaż raz? Proponuję zajrzeć w jego statystyki i się podrapać po głowie, bo na każdym kroku zjadali go i Figo i Ronaldinho.

  • ~Marcin (31.10.2012 14:26:22)
    AUTOR MA RACJĘ !!!!!!!!

  • ~Janusz (31.10.2012 14:24:02)
    Autor tego tekstu jest debilem nieziemskim. Ręce opadają.

  • ~poldus (31.10.2012 14:22:36)
    wyssany z dupy artykuł

  • ~do Stana (31.10.2012 14:20:13)
    Mam pytanie nie na temat. Na stronie booksland jest zapowiedź wznowienia Kowala... Czy planujecie na Weszlo sprzedaż książki z autografem i czy data premiery 14 listopada jest aktualna? Z góry dziękuję za informację

  • ~Krzysztof Stanowski (31.10.2012 14:18:33)
    (czesze zakola)

  • ~yyy (31.10.2012 14:18:19)
    hahahah - myślę, że to dobry komentarz na temat tego artykułu ;)

  • ~tomek (31.10.2012 14:17:39)
    fatalny tekst. podobnie jak poprzedni o nominowanych. nie tylko gole (pakowane hattrickami jakimś Rajo Wajekano) się liczą

  • ~Sf (31.10.2012 14:17:13)
    Co robi Iker na 4tym? W porównaniu z Iniestą wypada jeszcze słabiej. Zero goli, zero asyst. Złota piłka to nie tylko liczby. Chodzi o wpływ na drużynę, trofea zdobywane dzięki bramkom i asystom i waga tych bramek. Jak CRonaldo nawali Maladze, Getafe i Rayo Valecano w sumie 70 goli ale Real skończy na 4tym miejscu w lidze to co, CR piłkarzem roku? Nie sądzę.

  • ~a (31.10.2012 14:17:05)
    hahahah - myślę, że to dobry komentarz na temat tego artykułu :)

  • ~zdegustowany (31.10.2012 14:16:46)
    Jeśli dziennikarze biorący udział w przyznaniu Złotej Piłki idą tokiem rozumowania Krzysztofa (s.), a można być pewnym, że takich wyznawców Lion-ela jest wielu , to możecie sobie odpowiedzieć na pytanie, ile warta jest ta nagroda, której o przyznaniu decydują ludzie, którzy trafili do pisania o piłce, często np. przez przypadek, lub z niewystarczającą wiedzą, nierzadko ludzie którzy nie daliby rady grać w A- klasie. A decydują dlatego, że jeśli jest wyrównana walka pomiędzy głosami trenerów, piłkarzy to wówczas do gry wkraczają żurnaliści i przechylają szalę na czyjąś korzyść.

  • ~botafago (31.10.2012 14:14:05)
    Naturalnie, że piłkarze ofensywni są na świeczniku wszystkich rankingów ale jak ktoś wspomniał, że nagroda dla Cannavaro to wyjatek ale trzeba pamiętać o innych defensywnych piłkarzach którzy zostali wyróżnieni tą nagrodą. M. Sammer, L. Jaszyn, Beckenbauer,

  • ~Krzysztof Stanowski (31.10.2012 14:14:02)
    (założył subiektywny portal, Jest zdziwiony gdy inni mają odmienne zdanie, płacze)

  • ~FAN REALU (31.10.2012 14:13:29)
    AHA, ZAPOMNIAŁEM O TYM PIŁKARZU ROKU UEFA, CZY JAK TO SIĘ NAZYWAŁO, TO CO ZDOBYŁ OSTATNIO INIESTA. TO ZROBIENIE IDIOTÓW Z MESSIEGO, I CR7 KTÓRZY ROZJEBALI TEN SEZON.

  • ~FAN REALU (31.10.2012 14:12:14)
    ZGADZAM SIĘ, ŻE HORMON POWINIEN ZNOWU TO DOSTAĆ, NIE ULEGA WĄTPLIWOŚCI, ŻE JEST NAJLEPSZY. JEDYNY KONTRKANDYDAT TO IKER, BO WIĘCEJ WYGRAŁ W TYM SEZONIE, CHOĆ SAM MIAŁ PRZECIĘTNY SEZON. MESUT POWINIEN BYĆ ZDECYDOWANIE WYŻEJ, DAVID SILVA TEŻ. SUBIEKTYWNIE DORZUCIŁBYM JESZCZE RVP, BO TO GŁÓWNIE ON POCIĄGNĄŁ ARSENAL NA PODIUM.

  • ~peter (31.10.2012 14:09:08)
    zgadzam sie.

  • ~abc (31.10.2012 14:08:19)
    Iniesta może nie zasłużył na tytuł najlepszego, aczkolwiek na EURO grał mimo wszystko świetnie ostatnim, ogólnie najlepszy sezon Iniesty to sezon 2008/2009 z tym golem w półfinale z Chelsea (dobra dobra wiem wiem co sądzicie o tym meczu), wtedy był naprawdę ważnym zawodnikiem w klubie i miał naprawdę świetną formę i wtedy według mnie powinien zdobyć złotą piłkę właśnie on, a nie Messi który wtedy ją zdobył. Obstawiam że złotej piłki teraz i tak nie zdobędzie Iniesta, a zdobędzie ją Messi, który gra na ten moment lepiej, a jeśli chodzi o gole Andresa, to on nigdy nie strzelał ich nadzwyczajnie dużo, bo to nie jest typ snajpera tylko rozgrywającego, bez którego zarówno Barca jak i Hiszpania (dodając do niego jeszcze Xaviego) zapewne nie osiągnęłyby swoich wielkich sukcesów.

  • ~Krzysztof Stanowski (31.10.2012 14:08:16)
    (gdy patrzy na Inieste widzi swoje zakola, stąd ta wrogość)

  • ~kibic2 (31.10.2012 14:07:55)
    rozumiem logike autora i moge ja w sporej mierze podzielac. Dlugo mi zajęlo zrozumienie fenomenu Iniesty, teraz moge patrzec na niego tylko z zachwytam (chocby we wtorek cudowna asysta i bramka, przy czym nie chodzi mi o samą urode, ale pomysł, przeglad sytuacji itp). Iniesta jest geniuszem srodka pola, dobrze ze ma taka statystyke, bo moglby miec gorsza (z drugiej strony on nie strzela karnych i wolnych jak Pirlo i warto byloby policzyc jak Pirlo strzela bramki z gry). Ja - z całą, szczerą sympatią dla Ikera - zapytalbym o konkret w temacie hiszpanskiego bramkarza. No bo w czym Iker jest np. lepszy od Xaviego? tak, wiem ma mistrza Hiszpanii. jesli chodzi o calokształt, obaj maja podobny bilans kariery. Kiedy Goicoechea do spolki z Maradona i Caniggia wprowadzili we trzech Argentyne do finalu MS, to jakos nie pamietam, zeby ktos mowil o bramkarzu Argentyny jako najlepszym na swiecie. dlugo mozna dyskutowac. Chociaz negacje Iniesty - zaproponowana przez autora w tej skali - calkowicie odrzucam. Jego ruch z pilki i bez pilki, on balansem ciala gubi pressing 2-3 graczy. to jest dar. tego sie nie da wyuczyc. pzdr

  • ~wadim88 (31.10.2012 14:06:59)
    @bubel weź spory rozbieg i pierdolnij głową w ścianę...co ty człowieku pierdolisz?Ronaldo nie ma pomysłu co zrobić z piłką?Iniesta mało pracuje?Porównania do ligi polskiej?przebadaj się

  • ~Jarek (31.10.2012 14:04:44)
    stan, ty to te statystyki kochasz, piłka to nie tylko statystyki

  • ~Damian S. (31.10.2012 14:04:18)
    Panie Krzysztofie - Liczby, liczbami a fakty, faktami. Kiedy w sezonie 2010/2011 Cristiano Ronaldo przemawiał wszystkimi statystykami i liczbami na swoją korzyść to Złotą Piłkę dostał L. Messi argumentując tę decyzją faktem, że zdobył Mistrza Kraju. Kiedy Real zdobywa więcej tytułów od Barcy, kiedy to Ronaldo gra na Euro i dochodzi do półfinału to nagle się zapominam o tym, że porównując argumenty z poprzedniej gali wręczenia Złotej Piłki to ta za ostatni sezon powinna się należeć Ronaldo. Poza tym ( to już moja osobiste zdanie ) Ronaldo i Messi na dzień dzisiejszy są najlepszymi piłkarzami - jeden czasem wygra mecz strzelając hat - tricka, a w drugim meczu nie potrafi wygrać pojedynku jeden na jeden i jego drużyna remisuje/przegrywa. Daleki jestem od zdania, że pierwszy Messi długo nikt i dopiero Ronaldo. Według mnie Messi i Ronaldo i dopiero za siedmioma górami i lasami jeden z miejsc 3-10 przez Pana wymienionych. Stąd też moje pytanie: Czy Messi zasłużył na przewagę trzech złotych piłek nad Ronaldo? Moim zdaniem - nie. Złota Piła tym razem powinna trafić do Krysi ;) Co do Iniesty to zgoda! Pozdrawiam ;)

  • ~wadim88 (31.10.2012 14:03:40)
    I ani jednego zawodnika z ligi angielskiej. Ani jednego zawodnika z triumfatora LM(nawet finalisty LM). Śmiech.Do dupy na plaster ta lista. Można nie lubić Anglików ich stylu, ich ligi, ale odrobinę szacunku dla Ojców futbolu.

  • ~do Stanowskiego (31.10.2012 14:00:26)
    Iniesta to pomocnik, Messi to dużo bardziej ofensywnie usposobiony piłkarz, dlatego tyle wali. Też się zgodzę, że Iniesta jest przereklamowany, ale argumentacja jest ŻAŁOSNA. To jakby porównywać Cannavaro i jego Złotą Piłkę do innych zwycięzców...

  • ~ps (31.10.2012 13:57:59)
    futbol to nie tylko liczby

  • ~ks (31.10.2012 13:57:16)
    biały płomień tańczący na kurhanach wrogów: to oczywiste, ze na statystyki trzeba patrzec z rozsadkiem i trzeba brac pod uwage role zawodnika na boisku. Rola Iniesty jest wybitnie ofensywna, a styl Barcelony taki, ze mozna tego zawodnika porownywac praktycznie z kazdym zawodnikiem atakujacym. Po prostu sezon 2011/2012 mu nie wyszedl, sadze, ze gdyby gral dobrze, to rywalizacja o tytul mistrza Hiszpanii trwalaby troche dluzej. Messi sam nie dal rady tego pociagnac do samego konca.

  • Niko Lative (31.10.2012 13:54:52)
    Autor artykułu jedynie powierzchownie "grzebnął" temat. Wg niego na nagrody indywidualne zasługują jedynie napastnicy i ofensywni pomocnicy, pokłon że do swojej listy wpisał 2 bramkarzy i defensywnego pomocnika, ale nic o nich w tekście nie wspomniał. Nigdy nie dożyjemy czasów, gdy zacznie się doceniać robotę w destrukcji. Przykład Cannavaro to wyjątek potwierdzający regułę. Nikt nigdy nie doceni Sergio Ramosa, Subotica, Hummelsa, Pepe, Chelliniego, Terrego, Thiago Silvy... Casillas i Buffon to nazwiska doceniane, zwykle wymieniane wśród faworytów do nagród, ale także pozbawione szans na nagrodę indywidualną typu Złota Piłka. Wszystko kręci się wokół Messiego i Ronaldo. Gimnaza oglądając mecze widzi tylko napastników. Złota Piłka stała się takim rankingiem popularności napastników. Pierwsze dwa miejsca to zawsze Messi i Ronaldo, trzecie zawsze można dać jakiemuś Inieście albo Xaviemu i gimnaza będzie zadowolona. Ale to nie o to chodzi (jak dla mnie). W tym roku najwięcej osiągnął Torres. Śmiejcie się, ale nikt tyle w tym roku nie osiągnął co on i jak dla mnie powinien dostać Złotą Piłkę. Wygrał Ligę Mistrzów, Mistrzostwo Europy, został królem strzelców Mistrzostw Europy... Trzeba zwracać uwagę na osiągnięcia, co piłkarze osiągneli. Sorry, ale co osiągnął Messi? Wpierdolił prawie setkę goli, ale co to dało dla Barcy albo dla Argentyny? Barca przejebała LM, przejebała ligę, Argentyna tez nic nie osiągnęła. Można wjebać 70 goli w meczach o pietruszkę i nic nie osiągnąć, a można jak Torres wbijać mniej, ale ważnych bramek. Kto za 30 lat będzie pamiętał, że Messi wjebał 4 gole jakiejś gównianej drużynie? Nic nie osiągnął. Doceniajmy tych, którzy na to zasługują i nie zapominajmy o roli obrońców, bo obrońcy mają najgorzej. Messi nie trafi 5 razy w bramkę to nic się nie stanie, dostanie notę 7/10 i tak za mecz. Gdy obrońca 5 razy się pomyli, to nawet w pierwszej połowie zejdzie z boiska i zostanie ogłoszony antybohaterem, będzie w jedenastce badziewiaków itd. Gdzie jest sprawiedliwość?

  • ~czytacz (31.10.2012 13:54:40)
    o, Stanowski się odnalazł

  • Rysiu (31.10.2012 13:52:17)
    Ktos wybrał Iniestę na piłkarza sezonu i ktoś go wybrał na gracza Euro (choć powinien wygrać Pirlo) tak? Ale jak ktoś daję piłkę Messiego za skandaliczny rok 2010, to już jest ok? Idąc waszym sposobem myślenia już NIGDY złotej piłki nie zdobędzie bramkarz, obrońca czy kreatywny pomocnik. Dzisiaj Zidane byłby wyśmiany za Mistrzostwo świata w 98 i ligę mistrzów z Realem, bo Messi miałby ponad 70 trafien i puchar weszło. i po drugie po co wam bramkarze? Mają zero i może po jednej asyście :).

  • ~biały płomień tańczący na kurhanach wrogów (31.10.2012 13:51:52)
    Żeby było jasne: zgadzam się, że w roku 2012 Iniesta (którego jestem fanem) nie grał aż tak dobrze, na pewno nie był najlepszym piłkarzem ani sezonu 2011/2012, ani Euro. Wybór Messiego na najlepszego gracza roku byłby rozsądny (choć nie jest on taki jednoznaczny). Jednak Pana argumentacja, Panie Krzysztofie, jest dość słaba - zbyt duży nacisk kładzie Pan na bramki i asysty, w tych statystykach Iniesta nie ma szans nie tylko z Messim, ale pewnie także z np. Benzemą. Po prostu inna rola boiskowa.

  • ~obi (31.10.2012 13:49:40)
    CO ZA DEBIL TO TEN ARTYKUŁ? Po 1 i najważniejsze, czy złota piłka to nagroda dla najlepszego strzelca sezonu? A może to nagroda dla zwycięscy klasyfikacji kanadyjskiej(gole asysty)? Najlepszy strzelec już otrzymał złotego buta za poprzedni sezon, więc wyliczanie goli i asyst jest w tym artykule totalnie bez najmniejszego sensu? Jeżeli pójdziemy tokiem myślowym autora, to złotej piłki nigdy nie ma szans otrzymać ani obrońca, ani def pomocni, bo oni nie strzelają tyle goli co Messi, i nie maja tyle asyst co Ozil. Dla przypomnienia, aby skutecznie grac w piłkę nożna trzeba umiejętnie grac i w ataku i w obronie. To dlatego Hiszpania zdobyła tytuł ME, ponieważ grała tak świetną obronę (co z tego że nudzili grą, skoro przeciwnicy nie mieli prawie żadnych okazji do goli), więc wręczają komuś złotą piłkę trzeba docenic umiejętności def i ofensywne. Bramki Messiego były ważne, ale połowa z nich padła ze schematu karny dobitka do pustej bramki. Iniesta np, wystarczy ze w środku pola minie 1-2 gości dryblingiem, poda prostopadle do np Perdro a ten wyłoży piłke wzdłż bramki i gol strzela Messi. Z takiej akcji w statystykach zapisuje się Pedro(asysta) i Messi (gol), o wkładzie Iniesty w akcje już się zapomina. Tak samo jest z obrońcami. Co z tego że Ramos wygrywa 99% główek w polu karnym, zatrzymuje tuzin akcji 1 na 1, przerywa prostopadłe podanie, jak zepsuje 2 akcje, padną z nich bramki i już wiesza się na nim psy. Złota piłka jest nagrodą DLA najlepszego piłkarza, a myślenie że najlepszy to ten co ma najwięcej goli jest na poziomie 7-9 latka, bo już nawet kilkunastoletni myśli troszkę dalej niż autor tekstu. Idąc dalej, autor wymienia Silve (zapewne Davida :]) jako osobę której tytuł piłkarza EURO bardziej należał się niż Iniescie! Ha! To jest dopiero kpina. Silva, po fenomenalnym sezonie w City, gdzie grał REWELACYJNIE na EURO zwyczajnie zawiódł, był bez formy, a Autor wymienia go jako piłkarza EURO? A teraz uzasadnienie dlaczego Iniesta powinien dostać złotą piłkę: jego gra ma decydujący wpływ zarówno na rep Hiszpanii, jak i na grę Barcelony. Jest to piłkarz z niekonwencjonalnym, trudnym do odczytania dryblingiem, często wygrywa pojedynki 1 na 1 w środku pola, robiąc przewagę. Przy swoim wzroście i wadze ma kapitalną siłę nóg, świetny, agresywny odbiór piłki, super zmienia kierunek biegu, bardzo dobry balans ciała, itp. itd. Wiec na koniec mała rada dla autora: proszę się podszkolić z rzemiosła piłkarskiego i nie słuchać tyle paplania mediów o messim i ronaldo, ale spróbować samemu wyciągnąć WŁASNE wnioski mój ranking na złota piłkę: 1 Iniesta 2 Casillas 3 Messi

  • ~ks (31.10.2012 13:49:24)
    hrechor: oczywiście, że mogą się znaleźć w top 10, bo top 10 to 10 miejsc. Natomiast nie mogą marzyć o miejscu numer 1 w roku, w którym pękły wszystkie futbolowe rekordy.

  • ~hrechor (31.10.2012 13:45:47)
    idąc tym tropem w 10 nie mogą się znaleźć buffon, casillas, pirlo, xabi alonso czy nawe xavi. Więcej bramek i asyst od nich miał klaas jan huntelar, emmenike i chris wodolowski. bubel. pozdrawiam!

  • ~jacuncao (31.10.2012 13:44:59)
    Brawo za ten artykuł godny weszło (wbrew temu co niektórzy gadają).

  • ~dwadziescia3 (31.10.2012 13:44:46)
    brak żadnego piłkarza Premiership, a zwłaszcza van Persiego, totalnie obnaża twoje kompetencje, Krzysiu Stanowski.

  • ~iniesta (31.10.2012 13:41:35)
    ale idioci z tego weszlo. nie znaja sie na pilce pajace

  • ~Autor (31.10.2012 13:38:35)
    Żenujący artykuł, pisanie o kimś że jest lepszy bo ma x goli i x asyst więcej to idiotyzm. Chyba najgorszy artykuł na weszło jaki czytałem.

  • ~Mirosław Trzeciak (31.10.2012 13:38:13)
    Iniesta to piłkarz wypalony. Araabaueraa to jest talent czystej wody.

  • ~ks (31.10.2012 13:36:48)
    Bubel: pooglądaj trochę meczów. Oczywiście, że Iniesta jest pomocnikiem, w poprzednim sezonie grał głównie na lewym skrzydle (tam gdzie teraz David Villa), w tym gra w środku. Tak czy siak - odpowiada tylko za ofensywę. Messi nie jest typowym napastnikiem, bardzo często atakuje z 30-40 metra i wbija się w linię obronną przeciwnika. Dokładnie tak, jak próbował to robić Iniesta, ale z innym skutkiem. Sam fakt, że Messi ma zdecydowanie więcej asysty niż pomocnik Iniesta powinien dać ci do myślenia.

  • ~f (31.10.2012 13:35:09)
    Pirlo, falcao, buffon, ibra nie grali wcale w lm, albo grali bardzo niewiele i w ogóle zwiedli, wiec dziwne zeby ich klasyfikowac w 10. Jak dla mnie to jest podstawowe kryterium w roku gdy nie ma wielkiego turnieju, ale buffon pirlo zasluzyli za wystep na euro ktory byl zwienczeniem wspanialego wystepu w krajowych rozgrywkach. to prawda ze faworyzuje sie barce, ale oezil nie chuja nie zasluzyl na pierwsza 10.

  • ~f (31.10.2012 13:35:04)
    Pirlo, falcao, buffon, ibra nie grali wcale w lm, albo grali bardzo niewiele i w ogóle zwiedli, wiec dziwne zeby ich klasyfikowac w 10. Jak dla mnie to jest podstawowe kryterium w roku gdy nie ma wielkiego turnieju, ale buffon pirlo zasluzyli za wystep na euro ktory byl zwienczeniem wspanialego wystepu w krajowych rozgrywkach. to prawda ze faworyzuje sie barce, ale oezil nie chuja nie zasluzyl na pierwsza 10.

  • ~lolyyyyy (31.10.2012 13:33:25)
    Co powinien zmienic Boniek wg mnie? 1. szkolenie trenerów, znaczne uproszczenie zdobycia uprawnien 2. Przedsprzedarz biletów na mecze reprezentacji grupom kibiców klubowych z miast w których zagra kadra, bedzie zorganizowany doping. 3. Tansze bilety 4. Krajowy system szkolenia, nowy albo skopiowany od innego kraju 5. koniec z okradaniem klubów z niższych lig przez PZPN. Kasa zostaje w klubach. 6. Wymóg akademii piłkarskich w lubach ekstraklasy i 1 ligi(darmowych akademii) 7. Organizacja ME, MS juniorów. 8. Promowanie dobrych sędziów a nie włazidupów którzy nie mają własnego zdanie. Tak przepadają najzdolniejsi sędziowie w niższych ligach a w górę idą lizodupy i plecaki.

  • ~Bubel (31.10.2012 13:33:21)
    Pozatym Iniesta jest pomocnikiem, może jeszcze wpiszesz statystyki Hummelsa lub Pepe i porównasz do Messiego, nie rozumiesz że w Barsie nie ważne kto strzeli gola każdy na niego pracuje tak jak ładnie napisał poprzednik zobacz ile zagrań Iniesty początkuje groźne akcje, z jaką gracją rozgrywa piłke. Geniusz

  • ~do Jan Paweł II (31.10.2012 13:32:48)
    hehe :D

  • ~jugador (31.10.2012 13:28:39)
    Piłkarzem roku powinien zostać Casiilas za "Hey! Ref! Respect for Italia!".

  • ~xyz (31.10.2012 13:26:36)
    Stan, Casillas wyżej niż Falcao? Przecież Casillas strzelił w tym roku 0 bramek. Najlepszy piłkarz i 0 bramek? Falcao ma kilkadziesiąt więcej.

  • ~Mateusz (31.10.2012 13:23:34)
    A ja jako kibic Realu Madryt odbiję piłeczkę - Mesut się nie nadaje jeszcze bardziej niż Iniesta. Hiszpan przewyższa go we wszystkim, trudno ale tak jest. Podobnie Xabi Alonso - totalne nieporozumienie stawianie go w tej 10. Alonso jest dobry w destrukcji i ma świetne crossy ale to wszystko! Nawet Busquets go przebija, w defensywie niegorszy a o wiele bardziej kreatywny. Alonso stał się już czytelny. A na 1 miejscu też bym zmienił. Wstawiłbym tam Ronaldo

  • ~frycek (31.10.2012 13:23:24)
    iniesta jest czarodziejem.. moze i duzo nie strzale ale za to ile ma celnych podań otwierających akcję! przechodzi po 3-4 piłkarzy na raz w co 2 akcji.. a Ty mi tu z ozilem cos wyskakujesz skoncz prosze...

  • ~Krzysztof Stanowski (31.10.2012 13:21:49)
    Boli mnie ten Iniesta na dziesiątym. Wykreślcie, wpiszcie Kosowskiego.

  • ~wojskowy (31.10.2012 13:21:46)
    Stanek a wziąłeś pod uwage porównując liczbę strzelonych bramek że Messi to napastnik a Iniesta to pomocnik? Dostrzegłeś tą subtelną różnicę?

  • ~wojskowy (31.10.2012 13:21:45)
    Stanek a wziąłeś pod uwage porównując liczbę strzelonych bramek że Messi to napastnik a Iniesta to pomocnik? Dostrzegłeś tą subtelną różnicę?

  • ~wojskowy (31.10.2012 13:21:40)
    Stanek a wziąłeś pod uwage porównując liczbę strzelonych bramek że Messi to napastnik a Iniesta to pomocnik? Dostrzegłeś tą subtelną różnicę?

  • ~Bubel (31.10.2012 13:21:06)
    @Stanowski Ale przyznaj. gre Iniesty można oglądać godzinami, w przeciwieństwie do Ronaldo który często poprostu nie ma pomysłu co zrobić z piłką, dla takich piłkarzy jak Andres przychodzi sie na stadion, widać że talent ma większy, może ciut mniej pracuje. Identycznie było w zeszłym sezonie ekstraklasy z Ljuboją i Rudniewem statystyki promują drugiego, oczy pierwszego może Ljubo choluje piłke ale też z myślą o obrońcach aby dać im wytchnąć więc można spojrzeć pod tym względem.

  • ~:) (31.10.2012 13:21:06)
    drogi autorze, piłka nożna to prosty sport, dla inteligentnych ludzi. Niestety, żeby zrozumieć o co w tej zabawie chodzi, również należy być osobą inteligentną. W kilku zdaniach: Iniesta to piłkarz fenomenalny, nie schodzi poniżej genialnego poziomu od ładnych paru lat. Architekt sukcesu Barcelony i reprezentacji Hiszpanii. Pięknie to Pan ujął "wszystko zawiera się w liczbach". Ciekaw jestem, czy wziął Pan pod uwagę liczbę zagrań Andresa Iniesty - wydawałoby się niepozornych - które sieją całkowity zamęt w szeregach obronnych drużyny przeciwnej. Kółeczka z piłką przy nodze i to pytające spojrzenie "quo vadis?" Zgodzić się trzeba, liczba asyst i goli nie jest imponująca. Ale liczba zagrań, dzięki którym Barca i La Furia Roja dominują przeciwnika jest niezliczona. Liczba zagrań po których Messi, Xavi i inni mogą zaliczać asysty i strzelać bramki - również ciężko byłoby policzyć... Czasem warto spojrzeć na jakąś sprawę z obiektywnego punktu widzenia, polecam!

  • ~Weszlak (31.10.2012 13:20:50)
    messi messi messi .... i długo długo nic

  • ~Stanislav Levy (31.10.2012 13:18:57)
    moje top topów: Denaturat i długo,długo nic. Mustak. Amarena. Komandos. Rocznikowa. Nalewka - obowiązkowo w kartonie. Stopiona żarówka. Poker. Nafta. Lux-wiśnia.

  • ~maz (31.10.2012 13:18:36)
    takie liczenie goli i asyst jest dyskryminujące dla piłkarzy innych pozycji. Cannavaro nigdy by nie wygrał w 2006 gdyby tak robiono. Dlaczego najlepszym piłkarzem świata musi być napastnik, a może by tak prawy obrońca, a może defensywny pomocnik? jak porównać jednego z drugim? przecież to zupełnia inna rola i funkcje boiskowe

  • ~ks (31.10.2012 13:17:58)
    cylu: nie, bo to nagroda indywidualna. Chelsea grała dobrze jako zespół, kilka razy jej przyfarciło i tyle. Nie było tam piłkarza, który indywidualnie dokonywałby cudów.

  • ~LasVegasParano (31.10.2012 13:17:16)
    Gówno nie artykuł, jak by to powiedział Zarzeczny: chyba jakiś Gimbus to pisał. Powinien dalej chodzić do szkoły, a nie za dziennikarstwo się brać.

  • cylu (31.10.2012 13:16:44)
    Panie S. Czy będą razem sprzedawane książki Kowala i Iwana z autografami ?! A w tej 10 nie powinno być kogoś z Chelsea - mistrza CL ?

  • ~do autorka (31.10.2012 13:16:21)
    Iniesta nie ma strzelać bramek, tylko kreować grę drużyny - a w tym jest jednym z najlepszych na świecie.

  • Cojatamwiem (31.10.2012 13:15:31)
    No Stan, dobrze że to napisałeś bo ten poprzedni artykuł o nominowanych to chyba Twój pies pisał.

  • Cojatamwiem (31.10.2012 13:15:31)
    No Stan, dobrze że to napisałeś bo ten poprzedni artykuł o nominowanych to chyba Twój pies pisał.

  • ~Dawid (31.10.2012 13:15:05)
    może i masz rację, ale w piłkę nie grają same statystyki

  • ~MJ (31.10.2012 13:14:54)
    WOW. BRAWO. Jestem wielkim fanem Barcelony i Iniesty ale wielkie BRAWA. Sam rzygam tym pompowaniem Iniesty w 2012.

  • ~Trzeciak (31.10.2012 13:12:57)
    Buffon to piłkarz wypalony.

  • ~jeśli już to (31.10.2012 13:12:50)
    Oezila

  • ~STanislav L (31.10.2012 13:12:21)
    (kompletnie pijany wraca z libacji)

  • ~w. (31.10.2012 13:12:04)
    panie s., tyle meczow ogladasz, a nie widzisz ze ozil od dluzszego czasu jest bez formy i coraz czesciej siada na lawce?

  • ~hajs sie zgadza (31.10.2012 13:11:38)
    ?

  • ~jufan (31.10.2012 13:11:07)
    iniesta jest przereklamowany

  • ~te, sssssssssssstanowski (31.10.2012 13:09:45)
    Zdecyduj się, albo piszecie w liczbie mnogiej, albo pojedyńczej z podpissssssssssssem.

  • ~J.W. Destruction (31.10.2012 13:09:27)
    Pełna zgoda z autorem. Polać mu.

  • ~M (31.10.2012 13:09:03)
    boli mnie ten Messi na pierwszym. Wykreślcie, wpiszcie Wszołka. :D